Subiect "Calcul pensie" Deschis de BOGORODEA ELENA la data: 12/28/2021 2:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: BOGORODEA ELENA la data: 12/28/2021 2:08pm
Gen:F
Data nasterii:30.11.1963
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:4 ani grupa I ; 8 ani grupa II
Intrebare:
Va rog sa imi spuneti daca credeti ca am facut corect calculul in tabel? E suficient ca am trecut grupele de munca in coloanele din anii respectivi? Eu nu am vazut o crestere a pensiei dupa ce am trecut grupele(4 ani grupa 1 si 8 ani grupa 2).Multumesc !
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/29/2021 5:19am
Am verificat datele introduse de dv in programul cu numele dv si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre mai 1985 - aprilie 1987 3 %
Intre mai 1987 - martie 1992 6 %
Pentru a fi liat in calcul acest spor dupa 01 aprilie 1992 trebuie dovedit prin adeverinta eliberata de angajator.
2 Selectarea grupelor de munca a fost facuta gresit deoarece :
In perioada inainte de 01 aprilie 2001 grupele de munca superioare s-au numit I si II si astfel trebuie selectat.
Dv ati selectat grupa conditii speciale si grupa conditii deosebite asa cum s-au numit grupele de munca dupa 01 aprilie 2001.
Eroarea nu ar fi influentat rezultatul daca selectati grupa conditii speciale in loc de grupa I si conditii deosebite in loc de grupa II insa dv ati selectat invers adica o perioada de 8 ani si 4 luni conditii speciale si 4 ani si 7 luni grupa conditii deosebite.
Influenta grupelor de munca asupra punctajului realizat este ca pe perioada selectata cu grupa I punctajele lunare se majoreaza cu 50 % iar pe perioada selectata cu grupa II punctajele lunare se majoreaza cu 25 %
Majorarile punctajelor anuale pe perioada selectata cu grupe de munca pot fi vizualizate daca faceti click pe butonul "Datele introduse" care se afla pe paginile anuale de date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1