Subiect "completare stagiu de cotizare" Deschis de Gabriel Diamandopol la data: 01/04/2022 3:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare stagiu de cotizare
Scris de: Gabriel Diamandopol la data: 01/04/2022 3:41am
Gen:M
Data nasterii:23.03.1962
Stagiul de cotizare:34 ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare: Pentru completarea stagiului de cotizare cu 9 luni pana la indeplinirea conditiilor cumulative de varsta si cotizare in vederea pensionarii anticipate partiale as dori sa stiu cum pot proceda in situatia in care nu am posibilitatea de a ma re-angaja. Multumesc
Re: completare stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/04/2022 4:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 23 martie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuatadupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 9 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.

Completarea stagiului de cotizare in vederea obtinerii pensiei anticipate partiale se poate face prin contract de munca cu norma intreaga de 8 ore zilnic sau cu timp partial, cu minim 2 ore zilnic, sau ca persoana fizica autorizata sa execute o activitate independenta,
Completarea stagiului de cotizare in vederea obtinerii pensiei anticipate partiale nu se poate face prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1