Subiect "Simulare calcul pensie invaliditate" Deschis de Alina la data: 01/14/2022 3:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Simulare calcul pensie invaliditate
Scris de: Alina la data: 01/14/2022 3:17pm
Gen:F
Data nasterii:08.08.1966
Stagiul de cotizare:30 ani,facultate zi 1985-1990
Alte date:certificat handicap accentuat din septembrie 2018.
Intrebare:Am făcut demersurile pentru pensionare medicala.In cazul unei pensii de invaliditate de grd.II,am incercat sa fac o simulare pentru calculul pensiei.In tabelul pentru calculul pensiei se introduce salariul brut,care este același cu baza calcul CAS? In coloana COD pentru anii corespunzători pensiei de invaliditate până la ieșirea la pensie la limita de vârstă trebuie sa scriu P2?Pot sa cer aceasta simulare la casa de pensii? Va mulțumesc frumos!
Re: Simulare calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/16/2022 9:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 iulie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In programul de calcul de pe site-ul nostru se introduc urmatoarele sume :
Inainte de 01 aprilie 2001 se introduc in program salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent :
Inainte de 01 aprilie 1992 sporul de vechime se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Dupa data de 01 aprilie 1992 se introduce sporul de vechime dovedit prin adeverinta, pana la introducerea lui in salariul inscris in carnetul de munca si alte sporuri cu caracter permanent primite inainte sau dupa aprilie 1992 dovedite prin adeverinta, pana la introducerea lor in salariul insris in carnetul de munca
Dupa data de 01 aprilie 2001 se introduc in program sumele brute pentru care s-a platit CAS
In perioada de la data depunerii dosarului de pensie de invaliditate pana la data de iesire la pensie pentru limita de varsta selectati codul P2 fara a introduce salarii.
Nu puteti cere o simulare a calculului pensiei dv inainte de pensionare.
Site-ul nostru nu are nicio legatura cu Casa de pensii.
Re: Simulare calcul pensie invaliditate
Scris de: Alina la data: 01/17/2022 6:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va mulțumesc frumos! Felicitări pentru site,este de mare ajutor!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1