Subiect "setul 3-corectii" Deschis de doru p. la data: 07/14/2009 7:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
setul 3-corectii
Scris de: doru p. la data: 07/14/2009 7:55am
Gen:M
Data nasterii:14.08.1952
Stagiul de cotizare:30 ani ( din 08.1979 )
Alte date:am facut corectii in prog elect ,dupa set 2 de raspunsuri
Intrebare:1)conf ART.164 pana la 01.'91 incarc in prog elec cu salar nete,dar nu am trecut in Adev Angaj spor de 3,6,9 %
2)dupa 01'91 pana-n 04.2001 salar brute trecute CM includ toate sporur.din ADEV ANGAJ, (contine spor din '91-03.2003) care in aceasta situatie nu mai este de folos C.J.Pens si nici mie.
3)cuantum pens depinde de salar avute pe toata perioada de cotiz si ar fi in avantaj meu sa-i cer Angaj o Adev cu toate salar indiv brute-realizate lunar,pt. perioad '79-04.2001(sunt mai mari ca cele brute cu sporuri incluse - din CM )
4) CARE ESTE BAZA JURIDICA , pentru a cere /primi o astfel de Adever
de la Angaj, stiind ca prima Adev mi-ar fi fost de folos in situatia in care spor nu ar fi fost incluse in salar brute -inscrise in C.M.-Art.82 5) voi face ultimele corectii dupa cele 4 raspunsuri din set.3-corectii.

Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: setul 3-corectii
Scris de: la pensie la data: 07/17/2009 4:01am
1.Sporurile de vechime de 3, 6, 9 % se calculeaza de Casa de pensiii automat in functie de vechime la valorile prezentate de noi pe Forum la “Sporul de vechime”. Explicatia este lunga si nu putem sa o dezvoltam
2. este prezentat telegrafic si neclar. In aceasta perioada este necesar sa aveti grije sa nu socotiti sporurile de doua ori asa cum am explicat si in mesajul anterior.
3. Inainte de 1 aprilie 2001 nu se ia in calcul tot castigul ci numai salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent. Nu se iau in calcul : prime, castig in acord global, participarea la beneficii, al 13 –le salariu, diurne etc). Chiar daca cereti angajatorului nu va va elibera adeverinte decat cu sumele care au intrat in baza de calcul a contributiei pentru fondul de pensii.
4. Legea 53/2003 Codul Muncii art 34 alin (5) prevede:
„La solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1