Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Soficu Ghiorghe la data: 07/15/2009 6:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Soficu Ghiorghe la data: 07/15/2009 6:46am
Gen:M
Data nasterii:21.01.1947
Stagiul de cotizare:39 ani,4 luni(fara stagiul militar)
Alte date:
Intrebare:Varsta standard de iesire la pensie este 64 ani(ianuarie 2011)?Cand pot depune dosarul pentru pensie anticipata partiala?
Cu ce procent se diminueaza punctajul la pensia anticipata partiala?
Prin parcurgerea programului Dvs. de calcul pentru pensie anticipata partiala rezulta in final punctajul corespunzator deja diminuat?
Ce reprezinta,de exemplu,"diminuarea punctajului la pensie anticipata partiala" cu 3,6%?(ex.la un punctaj total de 1 punct, diminuarea este de 0,0036 puncte??
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/16/2009 6:38am
1. Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 ianuarie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si stagiul complet de cotizare de 33 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
2. Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 21 ianuarie 2011 adica dupa 21 ianuarie 2006, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 33 ani. In concluzie puteti sa-l depuneti cand doriti.
3. Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru a calcula procentul de diminuare ar trebui sa stim data cand cereti aceasta pensie si stagiul total de cotizare inlusiv stagiul militar.
Presupunand ca cereti in 21 iulie 2009 si aveti un stagiu total de cotizare de 40 ani si 10 luni (inclus un stagiul militar de 1 an si 6 luni) adica ati depasit cu cu peste 7 ani stagiul complet de cotizare diminuarea ar fi de 2,70 %.
4. Programul nostru de “Calcul pensie” calculeaza punctajul pensiei la limita de varsta daca introduceti datele corecte din care amintim ca foarte importanta “Data de iesire la pensie la limita de varsta” care la dv este luna “01” anul “2011”. Pentru calculul punctajului pensiei anticipate partiale diminuati punctajul pensiei obtinute prin program cu procentul de diminuare.
5. In exemplu dv pentru diminuare se inmulteste punctajul pensiei la limita de varsta ce rezulta din program cu 0,964 (diminuare cu 0,036 puncte la 1 punct) sau in exemplu dat de noi cu 0,973 ( diminuare cu 0,027 puncte la 1 punct.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1