Subiect "GRUPA 2-A CUM AFLU ??" Deschis de Cornelia la data: 05/05/2022 10:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
GRUPA 2-A CUM AFLU ??
Scris de: Cornelia la data: 05/05/2022 10:51am
Gen:F
Data nasterii:15.03.1962
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
Am lucrat la GRUP 7 SANTIERE-STR SFINTII VOIEVOZI-1981-1982-NU au trecut in cartea de munca grupa 2-a de munca.Cum pot sa obtin o adeverinta pentru aceasta grupa de munca ??Intre 1992-1995-am lucrat la o firma de constructii -desprinsa dintr-un GRUP DE SANTIERE-care aplica legislatia de la stat.Acum este in insolventa si nu mai gaseste statele.Cum pot sa obtin adeverinta ca am avut si aici grupa 2-a??Am fost la ITM-DAR IMI CER IN ORIGINAL CONTRACUL DE MUNCA . EU NU AM PRIMIT CONTR DE MUNCA PT ca atunci nu se dadeau la salariati. LA ITM AU CONTR DE MUNCA NUMAI INCEPIND CU 1996-PT SALARIATII CARE ERAU ACTIVI.EU PLECASEM DIN FIRMA IN 1995.STIU CA FIRMELE CARE AVEAU SALARIATI MULTI NU DEPUNEAU LA ITM CONTR DE MUNCA PT CA AVEAU ANGAJAT INSPECTOR PERSONAL.AM SI GRESELI IN CARTEA DE MUNCA-SALARII MAI MICI DECIT IN STATE-SI PENSIA MI S-A CALCULAT CU ACESTE SALARII MAI MICI.In state am trecut spor de vechime 9%-dar ITM NU VREA SA IMI DEA ADEVERINTA PT ACEST SPOR DE VECHIME-PT CA NU AM CONTR DE MUNCA IN ORIGINAL...CE POT SA FAC ???Pe total am aprox 5 ani de grupa 2-si spor vechime.MULTUMESC MULT daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva va rog o sugestie ...multumesc
Re: GRUPA 2-A CUM AFLU ??
Scris de: la pensie la data: 05/06/2022 1:44am
Cei mai avizati sa va dea informatii privind problemele privind munca sunt functionarii de la ITM, iar noi nu putem sa va facem decat unele precizari punctuale si anume :
- Adeverinta privind stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca o puteti obtine fie de la intreprinderea la care ati lucrat fie de la cei care detin arhiva de personal a intreprinderilor desfiintate, nu cea care detine statele de plata.
- Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 se calculeaza automat de casa de pensii fara sa fie nevoie de adeverinta, iar dupa 01 septembrie 1992 sporurile de vechime trebuiau sa fie introduse in salariile inscrise in carnetul de munca.
- In prezent in calculul pensiei nu se iau toate sumele suplimentare fata de salariul tarifar, din state, castigate inainte de 01 aprilie 2001, de exemplu primele.
Rugam si noi vizitatorii site-ului daca au avut situatii asemanatoare cu dv sa va spuna cum au procedat.
Re: GRUPA 2-A CUM AFLU ??
Scris de: Cornelia la data: 05/17/2022 10:56am
Gen:F
Data nasterii:15.03.1962
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:VA MULTUMESC MULT.NU SINT DOCUMENTE REDATE LA ARHIVELE NATIONALE.NU AM DE UNDE SA STIU CINE DETINE ACESTE ARHIVE.
Re: GRUPA 2-A CUM AFLU ??
Scris de: la pensie la data: 05/17/2022 12:53pm
Credem ca ati inteles gresit. Arhivele de personal nu se predau la Arhivele Nationale ci se predau cu avizul Arhivelor Nationale la alte intreprinderi care le administreaza si care pot elibera adeverinte.
Daca cei de la filiala judeteana a Arhivelor Nationale nu au dat aviz unei alte intreprinderi inseama ca aceasta arhiva nu a fost preluata in administrare de alta intreprindere.
Re: GRUPA 2-A CUM AFLU ??
Scris de: Cornelia la data: 05/29/2022 12:13pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua. Vă mulțumesc mult pentru precizări. O zi buna
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1