Subiect "contestare hotarare" Deschis de Campean Ioan la data: 05/21/2022 11:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestare hotarare
Scris de: Campean Ioan la data: 05/21/2022 11:34am
Gen:M
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Prezentare situatie:
In anul 2018 a fost depus dosarul de pensionare anticipata, pentru care s-a primit decizie nefavorabila, pe motiv ca lipseau 3 luni de cotizare. Pana in 2020 nu am primit niciun raspuns la contestatie. Asadar am depus din nou dosarul de pensionare, fiind implinita deja limita de varsta, la care am primit decizia de pensionare favorabila.
In Mai 2022 am primit raspunsul favorabil la contestatia depusa in 2018, si ca urmare am primit o noua decizie de pensionare (valabila de la depunerea dosarului din 2018) prin care se anuleaza decizia din 2020.
Cum se poate anula (contesta) decizia de pensionare primita in urma contestatiei, deoarece valoarea pensiei este diminuata in urma acestei decizii, considerand ca raspunsul la contestatie a venit dupa aproape 4 ani.
Re: contestare hotarare
Scris de: la pensie la data: 05/23/2022 4:36am
Datele sunt neclare deoarece nu ati prezentat situatia completa.
Din un mesaj anterior rezulta ca ati avut dreptul la pensie pentru limita de varsta din anul 2018 si probabil ati cerut pensie anticipata deoarece nu vi s-a recunoscut in intregime stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca.
Daca in anul 2020 ati indeplinit conditiile de pensionare cu pensie pentru limita de varsta inseamna ca in anul 2022 nu putea sa vi se anuleze decizia de pensionare cu pensie pentru limita de varsta decat daca se considera ca la acea decizie s-a comis o eroare sau aveati dreptul ca pensia anticipata din anul 2018, recunoscuta in anul 2022, trebuia sa se transforme in pensie pentru limita de varsta inainte de anul 2020.
Deasemeni pentru o analiza corecta ar trebui sa precizati daca dupa depunerea dosarului de pensie anticipata din anul 2018 ati mai lucrat.
Fara o analiza a avantajelor ce rezulta din recunoasterea dreptului la pensie din anul 2018 conform art 106 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 aveti dreptul ca in termen de 30 zile de la comunicarea sa cereti anularea deciziei care v-a fost comunicata in mai 2022.
Re: contestare hotarare
Scris de: Campean Ioan la data: 06/30/2022 5:00am
Gen:M
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In anul 2018 a fost depus dosarul de pensionare anticipata, pentru care s-a primit decizie nefavorabila, pe motiv ca lipseau 3 luni de cotizare. Am contestat decizia si pana in 2020 nu am primit niciun raspuns la contestatie. Asadar am depus din nou dosarul de pensionare, fiind implinita conditia de pensionare la limita de varsta, la care am primit decizia de pensionare favorabila.
In Mai 2022 am primit raspunsul favorabil la contestatia depusa in 2018, si ca urmare am primit o noua decizie de pensionare (valabila de la depunerea dosarului din 2018) prin care se anuleaza decizia din 2020, pensia fiind mai mica cu 300lei. Am solicitat in cateva zile anularea deciziei primite in urma contestatiei primind urmatorul raspuns ,, Hotararile Comisiei Centrale de Contestatii sunt obligatorii pentru casele teritoriale de pensii. Conformprevederiilor art.151 alin. 2 pot fi atacate la instanta judecatoreasca competenta in termen de 30 de zile de la comunicare. In consecinta decizia mentionata nu poate fi anulata la cerere.,,
Ce ma sfatuiti sa fac pentru anularea deciziei primite in urma contestarii care a fost solutionata dupa 3ani si nu in cele 45 de zile conform Art.150 alin.4
Re: contestare hotarare
Scris de: la pensie la data: 07/01/2022 7:49am
Similar cu alte mesaje nu ne dati informatiile necesare unei analize corecte a situatiei.
Astfel deoarece nu ati precizat daca din anul 2018 cand ati depus dosarul de pensie anticipata partiala si pana in anul 2020 cand ati beneficiat de pensie pentru limita de varsta ati lucrat. Daca ati lucrat in continuare inseamna ca prin noua decizie din anul 2022 nu ati primit drepturi retroactive si deci pensia fiind mai mica este convenabila anularea deciziei din mai 2022.
In acest caz noi credem ca cererea de anulare a deciziei de pensie primita in mai 2022 trebuia sa fie aprobata conform art 106 alin (3) din legea pensiilor 263/2010, daca aceasta a fost depusa in termen de 30 de zile de la comunicare.
Opinia noastra este ca daca doriti anularea deciziei primita in mai 2022 deschideti o actiune in justitie in care cereti aplicarea prevederilor art 106 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 daca aceasta a fost depusa in termen de 30 de zile de la comunicare, indiferent de hotararea Comisiei centrale de contestatii.
Va sfatuim ca la deschiderea actiunii in justitie (la tribunal) cereti sfatul unui avocat specializat in astfel de spete.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1