Subiect "pensie medic" Deschis de Adyna la data: 09/30/2022 2:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie medic
Scris de: Adyna la data: 09/30/2022 2:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In activitatea unui medic sunt incluse niste garzi obligatorii.Dar pe langa aceastea, mai sunt garzile facute in plus.Va rog sa imi spuneti daca aceste garzi suplimentare se adauga vechimii,sau cum sunt ele considerate la calculul pensiei? Multumesc
Re: pensie medic
Scris de: la pensie la data: 09/30/2022 5:44am
Baza de calcul a pensiei in sistemul public de pensii este urmatoarea :
Inainte de 01 aprilie 2001
La calculul punctajului pensiei se ia salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent, cum sunt cel de vechime, de toxicitate etc. Suma aferenta garzilor nu intra in categoria sporurilor cu caracter permanent,
Dupa data de 01 aprilie 2001 la calculul punctajului pensiei se ia salariul brut in care intra si sumele aferente garzilor.
Este prevazut ca in viitorul apropiat sa fie promulgata o noua lege a pensiilor care prevede ca sa se ia in calcul salariul brut realizat si in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Re: pensie medic
Scris de: Adyna la data: 09/30/2022 1:26pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Referitor la bani am inteles.Garzile suplimentare reprezinta pe langa bani si timp.Ori daca momentul iesirii la pensie anticipata partial implica o val minima a anilor lucrati,ar fi corect ca din acest timp sa se scada timpul alocat garzilor,ca este timp lucrat si nu inteleg de ce nu apare nicaieri.
Re: pensie medic
Scris de: la pensie la data: 10/02/2022 10:08am
Logica dv este corecta, insa din pacate cei care au facut legislatia pensiilor nu au vazut astfel lucrurile.
In legislatia pensiilor inainte de ianuarie 2011 exista o prevedere in care se mentioneaza ca in cazul cumularii perioadelor lucrate suma nu trebuie sa depaseasca perioada calendaristica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1