Subiect "Adeverinte angajator" Deschis de Gabriela la data: 09/30/2022 9:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinte angajator
Scris de: Gabriela la data: 09/30/2022 9:11am
Gen: F
Data nasterii: Dec. 1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,
Am inceput activitatea in anul 1984, iar pana in anul 1990 am lucrat cu carte de munca in 5 unitati diferite, iar un an am lucrat ca mandatar CEC, activitatea in acest ultim caz nefiind trecuta in cartea de munca. In total am acumulat 4 ani vechime pe cartea de munca.
Intrebarea mea este:
Am nevoie de adeverinte de la angajatorii din perioada 1984 - 1990, in vederea stabilirii drepturilor de pensie?
Mentionez ca din 1990 pana in 2006 am lucrat continuu la o institutie de unde am adeverinta cu toate sporurile, iar prima mentionare a sporului de vechime apare abia in luna aprilie 1991 ( Spor vechime 6 % ).

Va multumesc pentru timpul si atentia acordata!
Re: Adeverinte angajator
Scris de: la pensie la data: 10/03/2022 2:51am
Adeverintele sunt necesare pentru a dovedi :
1 Pentru vechimea in munca :
- Perioadele lucrate care nu sunt inscrise in carnetul de munca. Nu este necesara adeverinta de la al doilea loc de munca daca ati lucrat concomitent si la un loc de munca cu norma intreaga,
2 Pentru urmatoarele castiguri care nu sunt inscrise in carnetul de munca:
- Sporurile cu caracter permanent de la locul de munca. Sporul de vrchime in perioada inainte de 01 aprilie 1992 se acorda automat de catre casa de pensie fara sa fie necesara dovedirea lui prin adeverinta.\
- Castigurile obtinute la un al doilea loc de munca daca ati lucrat concomitent si la un loc de munca cu norma intreaga,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1