Subiect "Adeverinte de la detinatorii de arhive" Deschis de Liviu la data: 11/01/2022 12:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinte de la detinatorii de arhive
Scris de: Liviu la data: 11/01/2022 12:32am
Gen: M
Data nasterii: Martie 1966
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am inceput activitatea in 1990.
Intre 1990 - 1994 si apoi intre 1994 - 1998 am lucrat la 2 societati comerciale diferite, firme in prezent desfiintate.
Nu tin minte sa fi avut ceva sporuri, in afara de sporul de noapte si de vechime. La inchiderea cartii de munca, in fiecare caz, apare o inregistrare cu mentiunea " lucrat in grupa a II-a, 100%, timp de ... ani, ... luni, ... zile."
In coloana Retributie tarifara lunara, apare, pe langa salariul de incadrare, mentiunea + 10 % spor, pana la data de 1 iulie 1994, data dupa care apar doua valori, despartite de o linie orizontala.
Firma care detine arhiva imi poate elibera trei adeverinte: una cu grupa de munca, una cu sporuri, si una cu veniturile realizate.
Intrebarea mea este:
Tinand cont de inregistrarile din Cartea de munca, mai am nevoie de aceste adeverinte, si daca da, de care dintre ele?
Am inteles ca se doreste decontarea acestor servicii de catre casa de pensii. Stiti ceva de aceasta propunere legislativa?
Va multumesc!
Re: Adeverinte de la detinatorii de arhive
Scris de: la pensie la data: 11/01/2022 5:14am
Ati mai pus aceasta intrebare l-a care v-am rasouns astfel :
Adeverintele sunt necesare daca :
- in o anumita perioada ati beneficiat de sume mai mari decat cele consemnate in carnetul de munca.
- consemnaarea perioadei lucrate in grupa de munca nu contine elementele necesare pentru a fi recunoscuta de casa de pensii.
- anumite perioade lucrate nu sunt insrise in carnetul de munca.
In privinta situatiei prezentate de dv avem urmatoarele observatii :
Consideram ca adeverinta pentru sporuri nu este strict necesara daca au fost respectate instructiunile de completare a carnetelor de munca care au prevazut ca incepand cu luna septembrie 1992 sporurile cu caracter permanent sa fie incluse in suma inscrisa in carnetul de munca. Inainte de aceasta data nu ati beneficiat de spor de vechime ci numai de sporul mentionat de dv ca fiind inscris in carnetul de munca si care va fi luat in calcul.
Consideram ca adeverinta pentru perioada lucrata in grupa de munca, este necesara daca in carnetul de munca nu se mentioneaza incadrarea locului dv de munca in anexa 2 la Ordinul 50/1990 unde sunt enumerate locurile de munca ce pot fi incadrate in grupa II de munca si pentru care angajatorul dv a facut demersurile necesare incadrarii in grupa de munca.
Consideram ca adeverinta pentru veniturile realizate inainte de 01 aprilie 2001 nu este inca necesara deoarece aceasta este utila in cazul in care se adopta o noua lege a pensiilor si in aceasta se prevede introducerea in calcul a salariilor brute si inainte de aceasta data. Deci necisitatea ei va fi analizata dupa ce cunoasteti prevederile noi legi a pensiilor.
Nu cunoastem ce demersuri s-au facut pentru decontarea siumelor platite pentru obtinerea de adeverinte de la detinatorii de arhive.

Daca nu sunteti multumit de raspunsul nostru adresati-va la ghiseul Casei de pensii si veti primi raspunsul corect.
Re: Adeverinte de la detinatorii de arhive
Scris de: Liviu la data: 11/01/2022 10:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspunsul Dumneavoastra!
Re: Adeverinte de la detinatorii de arhive
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 11/04/2022 10:02am
Liviu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspunsul Dumneavoastra!

In privinta decontarii adeverintelor dl Liviu are dreptate, acel proiect de lege exista si a trecut de Senat pe 13.12.2021 iar acum este la Camera Deputatilor cu numarul PLX 604/2021 . [link=http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck2015.proiect?nr=604&an=2021]http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck2015.proiect?nr=604&an=2021[/link\]\.
O zi placuta.
Re: Adeverinte de la detinatorii de arhive
Scris de: la pensie la data: 11/04/2022 10:07am
Multumim domnului Iftene pentru informare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1