Subiect "Pensie" Deschis de Farmazon Gheorghe la data: 11/04/2022 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Farmazon Gheorghe la data: 11/04/2022 6:21am
Gen:M
Data nasterii:08.06.1962
Stagiul de cotizare:33 ani,2luni,6zile
Alte date:10 ani,9luni,17 zile gr.II
Intrebare:Am depus dosar pensie anticipata,am primit raspuns de respingere deoarece nu am stagiul complet de cotizare de 35 ani.Intrebarea mea este daca pot cumpara 2 ani pentru a completa stagiul de 35 ani si cat costa un an de stagiu?
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 11/04/2022 10:04am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, din data de 08 iunie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 08 februarie 2024 daca atunci aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani incluzand si stagiul suplimentar de cotizare aferent stagiului lucrat in grupa de munca.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala daca aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani incluzand si stagiul suplimentar de cotizare aferent stagiului lucrat in grupa de munca.
Datele prezentate de dv sunt neclare deoarece nu ati mentionat daca stagiul suplimentar de cotizare aferent stagiului lucrat in grupa de munca de 2 ani si 6 luni sunt inclusi in stagiul de cotizare realizat de dv de 33 ani si 2 luni.
Daca nu sunt inclusi si este recunoscut stagiul de 10 ani lucrat in grupa II de munca nu este corecta respingerea dosarului de pensie anticipata partiala.
Daca sunt inclusi pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 10 luni pentru a realiza stagiul complet de cotizare. Completarea stagiului de cotizare prin contract de asigurare sociala incheiat cu casa de pensii (pentru cumparare vechime) nu se poate face pentru a beneficia de pensie anticipata partiala ci numai pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta. In prezent pentru cumpararea stagiului de cotizare se plateste 638 lei pentru o luna de stagiu urmand ca din ianuarie 2023 sa se modifice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1