Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de Crisim la data: 11/06/2022 4:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: Crisim la data: 11/06/2022 4:10am
buna ziua tuturor am cateva nelemuriri privind reducerea varstei de pensionare pt persoanele cu handicap:
Sunt nascut in 03.1970, pensionar de invaliditate grd 3, ani lucrati :
-conform deciziei de pensionare 10ani si 4 luni
-13 ani cadru militar
10 ani in strainatate
Fiind in strainatate , in anul 2012 mi-au descoperit o boala rara la inima , o boala ca fiind genetica(din nastere).
cei de acolo mi au dat grad de handicap
Am revenit in tara in 2021, cei de aici au zis ca nu e valabil certificatul de acolo asa ca am luat-o de la inceput cu fise medicale, internare, scrisori medicale si in luna iulie 2022 am obtinut gradul de handicap accentuat permanent.
intrebarea mea pentru dumneavoastra ar fi daca as putea beneficia de acea reducere de 10 ani pentru a iesi la pensie.
Cum pe certificatul de handicap nu scrie nimic la data ivirii handicapului, am intrebat si mi au zis ca la cerere pot scrie dar va fi data cand s-a eliberat certificatul,
Avand in vedere ca boala este genetica, chiar daca s-a descoperit prima data in 2012, apoi in Romania in 2022, cum se poate rezolva acest lucru?
mentionez ca actualmente lucrez 4 ore pe zi
multumesc si va stau la dispozitie pt alte nelamuriri
o zi buna tuturor!
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/07/2022 4:30am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu de cotizare lucrat in stare de handicap, in luna martie 2035 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Legea pensiilor 263/2010 valabila in prezent prevede reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani pentru persoanele cu handicap accentuat daca au realizat in conditii de handicap accentuat un stagiu de cotizare de minim doua treimi din stagiul complet de cotizare. Dv avand stagiul complet de cotizare de 35 ani rezulta ca pentru a beneficia de reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare trebuie sa aveti lucrat in conditii de handicap un stagiu de cotizare de minim 23 ani si 4 luni.
In acest caz importanta este data de dobandire a handicapului mentionata in certificat iar daca in certificat va fi mentionata data eliberarii certificatului nu mai puteti beneficia de reducere.
In domeniul drepturilor persoanelor cu handicap (dizabilitati) se aplica prevederile legii 448/2006 actualizata si normele ei de aplicare.
Daca nu sunteti multumit cu continutul certificatului de handicap eliberat de Comisia de evaluare judeteana sau locala aveti dreptul sa va adresati Comisiei superioare de evaluare a persoanelor cu handicap care functioneaza in cadrul Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Dizabilitati
Deoarece domeniul drepturilor persoanelor cu handicap (dizabilitati) difera de cel al pensiilor de care ne ocupam noi va sfatuim ca sa consultati un avocat specializat in acest domeniu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1