Subiect "pensionare" Deschis de hurjui nicolae la data: 11/11/2022 2:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: hurjui nicolae la data: 11/11/2022 2:20am
Gen:M
Data nasterii: 27.11.1962
Stagiul de cotizare: 39 ANI, 10 LUNI, 7 ZILE
Alte date: 3 ani, 11 luni, 11 zile, reprezinta Academia Navala, 7 ani, 3 luni conditii speciale in MAI, pentru care din iulie 2020 primesc pensie MAI la limita de varsta.
Intrebare: 4 ani, 4 luni, 25 zile am lucrat la NAVROM cu grupa I-a de munca iar diferenta pana la 28 ani, 7 luni, 26 zile fara grupa de munca. La ce data ma pot pensiona anticipat/penalizat...? Din MAI m-am pensionat la limita de varsta, dar de beneficiile muncii in conditii speciale MAI+NAVROM, 11 ANI, 7 LUNI, 24 ZILE pot avea reducerea varstei standard de pensionare? Nici pentru anii din Navrom?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/11/2022 3:49am
In sectorul public de pensii aveti dreptul la urmatoarele drepturi de pensii :
- Pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 27 noiembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani lucrat in sectorul public cumulat cu vechimea in celelalte sectoare neintegrate
- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca in sectorul public de pensii, adica la NAVROM.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare cumuland stagiul de cotizare lucrat in sectorul public (inclusiv stagiul de cotizare de 2 ani) si vechimea din celelalte sectoare (inclusiv perioada Academiei Navale). Dv il realizati cumuland 41 ani si 10 luni
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii speciale in sectorul public beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in data de 27 noiembrie 2025.
Nu beneficiati de pensie anticipata partiala, cu anticipare de 5 ani deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul vechimea din celelalte sectoare. Dv avand realizat numai 30 ani 7 luni si 26 zile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1