Subiect "pensie internationala" Deschis de Marian la data: 01/04/2023 3:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie internationala
Scris de: Marian la data: 01/04/2023 3:41am
Gen: M
Data nasterii: 9.11.1957
Stagiul de cotizare: 13
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie internationala
Scris de: la pensie la data: 01/04/2023 6:23am
Datele prezentate de dv sunt incomplete si nu putem sa va dam un raspuns potrivit cu situatia dv.
Pensia internationala se acorda celor care pe langa stagiul de cotizare lucrat in Romania au mai realizat stagii de cotizare si in alta tara cu care Romania are incheiate acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale
Pensia internationala este compusa din doua sau nai multe componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari in care s-a lucrat si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta incepand cu data de 09 noiembrie 2022 de la varsta standard de pensionare de 65 ani, daca realizati stagiul minim de cotizare de 15 ani insumand stagiile lucrate in Romania si in alta tara cu care Romania are incheiat acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale.
Mai multe informatii privind dosarul de pensie le puteti obtine de la institutia care se ocupa cu pensiile de care apartine domiciliul dv fie ca acesta este in Romania sau in alta tara in care aveti stagiu de cotizare realizat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1