Subiect "Cum pot fi luate in calcul doua factultati" Deschis de Ionut la data: 01/04/2023 1:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum pot fi luate in calcul doua factultati
Scris de: Ionut la data: 01/04/2023 1:47pm
Varsta: 40
Stagiul de cotizare: aproape 15 ani


Intrebarea pe care doresc sa o adresez este o "pregatire" pentru o posibila pensie de drept, pentru a sti ce ar fi mai bine sa fac.

Scenariul este urmatorul:

1. Dupa finalizarea studiilor liceale am urmat cursurile de zi ale facultatii X. Am finalizat aceste cursuri insa nu am sustinut examenul de licenta.(perioda cursurilor a fost de 4 ani)
2. In acelasi an in care am finalizat facultatea X am inceput facultatea Y,pe care am finaliza-o cu studii de licenta (3 ani).
3. Cu 3 luni inainte de finalizarea studiilor la facultatea Y mi s-a facut cartea/carnet de munca (cu toate ca am lucrat imediat dupa liceu insa din nefericire nu m-a interesat cartea de munca).

Va rog sa imi clarificati doua nelamuriri:

1. Vor fi luate in considerare ambele facultati, sau numai una? Daca va fi numai una, care dintre ele?
2. Ar fi bine sa dau licenta la facultatea X tinand cont de faptul ca studiile au fost de 4 ani (Imi este putin incomod sa fac acest lucru acum dar pot incerca)?

Imi puteti recomanda si altceva la care nu m-am gandit?

Multumesc!
Re: Cum pot fi luate in calcul doua factultati
Scris de: la pensie la data: 01/05/2023 3:40am
Prevederile legale in privinta studiilor universitare sunt urmatoarele :
1 Legea 263/2010 art 49 :
- alin (1) litera b) : In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare perioadele necontributive in care asiguratul a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective , cu conditia absolvirii acestora cu diploma
- alin (2) : Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform alin (1) litera b),beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.
- alin (3) Persoanele prevazute la alin (1) beneficiaza de persoanele asimilate daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.

\Deci in cazul dv :
- Perioada facultatii X nu se asimileaza stagiului de cotizare deoarece nu a fost absolvita cu diploma.
- Perioada facultatii Y se asimileaza stagiului de cotizare numai daca a fost urmata la zi si daca pe perioada ei nu ati realizat stagiu de cotizare (cu contract de munca). Daca ati lucrat pe perioada facultatii Y si vreti sa fie asimilata aceasta perioada trebuie sa renuntati fie la stagiu de cotizare lucrat fie la cel asimilat
- Daca perioada lucrata nu este inscrisa in carnetul de munca poate fi reconstituit prin o adeverinta eliberata de angajator, daca mai exista, sau de cel care detine arhiva de personal a angajatorului.
Solutia trebuie sa o alegeti dv in functie de prevederile legale prezentate de noi.
Re: Cum pot fi luate in calcul doua factultati
Scris de: Ionut la data: 01/05/2023 1:35pm
Buna seara,

Va multumesc pentru raspunsul oferit, voi incerca sa detaliez mai jos unde este cazul sau sa adresez alte intrebari punctual.

1. Facultatea X (4 ani - "zi")

a. Trebuie sa intreb si la universatate daca mai pot sustine licenta tinand cont de perioada mare care a trecut de la absolvire.
b. Stiti sa existe o prevedere legala care sa specifice ca nu pot folosi ca si stagiu de cotizare daca am dat licenta dupa 20 de ani (de ex)?
c. Pot iesi la pensie mai devreme cu un an daca dau licenta la prima facultate (un an suplimentar de cursuri fata de facultatea Y)? Nu imi este foarte clar termenul de "asimilare"- ar insemna ca se considera vechime in munca?


2. Facultatea Y (3 ani - "zi")

a. Cursurile au fost "de zi".
b. Conform cnpp.ro doar aproximativ 4 luni se intercaleaza cu facultatea, prefer sa castig cei 3 ani ai facultati, gresesc ceva?
c. Trebuie sa merg la "Casa Nationala de Pensii Publice" pentru a specifica ca vreau sa renunt la vechime si sa imi fie trecuta facultatea absolvita? Ar fi bine sa fac asta cat mai curand?

O seara frumoasa!
Re: Cum pot fi luate in calcul doua factultati
Scris de: GicaH la data: 01/06/2023 4:37am
Ionut :
Buna seara,

Va multumesc pentru raspunsul oferit, voi incerca sa detaliez mai jos unde este cazul sau sa adresez alte intrebari punctual.

1. Facultatea X (4 ani - "zi")

a. Trebuie sa intreb si la universatate daca mai pot sustine licenta tinand cont de perioada mare care a trecut de la absolvire.
b. Stiti sa existe o prevedere legala care sa specifice ca nu pot folosi ca si stagiu de cotizare daca am dat licenta dupa 20 de ani (de ex)?
c. Pot iesi la pensie mai devreme cu un an daca dau licenta la prima facultate (un an suplimentar de cursuri fata de facultatea Y)? Nu imi este foarte clar termenul de "asimilare"- ar insemna ca se considera vechime in munca?


2. Facultatea Y (3 ani - "zi")

a. Cursurile au fost "de zi".
b. Conform cnpp.ro doar aproximativ 4 luni se intercaleaza cu facultatea, prefer sa castig cei 3 ani ai facultati, gresesc ceva?
c. Trebuie sa merg la "Casa Nationala de Pensii Publice" pentru a specifica ca vreau sa renunt la vechime si sa imi fie trecuta facultatea absolvita? Ar fi bine sa fac asta cat mai curand?

O seara frumoasa!


Din cele expuse nu rezulta ca a doua facultate absolvita cu diploma de licență ar fi fost urmata la cursuri de zi.
Dupa vate cunosc eu doar o facultate se poate urma la cursuri de zi.
Nu cred ca punctajul obtinut prin asimilarea facultatii este mai mare decat punctajul obtinut prin stagiu de cotizare cu contract de munca, daca aveti de ales...
Parerea mea este ca puteti da licenta la prima facultate care a-ți spus ca a fost urmata la cursuri de zi, iar cand veti avea varsta de pensionare la limită de vârsta, doar atunci se va putea adauga la stagiul de cotizare.
La pensie anticipata sau anticipata parțial nu se iau in considerare studiile superioare chiar daca sunt la zi.
Re: Cum pot fi luate in calcul doua factultati
Scris de: Ionut la data: 01/06/2023 1:39pm
Buna seara,

Va multumesc pentru raspunsuri.
Doar informativ: si a doua facultate a fost urmand "cursuri de zi", nu exista nici o restrictie din ceea ce stiu eu.
Re: Cum pot fi luate in calcul doua factultati
Scris de: la pensie la data: 01/09/2023 3:59am
Regretam ca nu va putem da raspunsuri clare din cauza ca puneti multe intrebari fara sa dati datele necesare analizei.
Din aceasta cauza credem ca analiza trebuie sa o faceti dv iar noi va putem da numai cateva informatii care sa va ajute, astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 65 ani daca atunci aveti stagiul de cotizare minim de 15 ani fara a fi luat in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii.
Stagiul de cotizare asimilat este constituit din o perioada in care nu a fost lucrata cu contract de munca si nu s-a platit contributie la pensie cum ar fi stagiul militar si studiilor universitare.
Nu cunoastem in detaliu legislatia educatiei dar credem ca nu exista o prevedere care sa va impiedice sa dati examen de licenta dupa o perioada asa mare. Credem ca nu este o hotarare intelepta sa dati licenta pentru facultatea X deoarece examenul de licenta dat dupa o perioada mare este mai dificil din cauza modificarii materiei si a pierderii cunostintelor capatate pe timpul cursurilor.
Faptul ca la facultatea Y se suprapune o perioada scurta la ultimul an cu perioada facultatii este posibil sa nu aiba o importanta asa mare deoarece in ultimul an absolventii au dreptul sa se angajeze pe timpul vacantei si sa fie considerat stagiu asimilat pentru facultate pana la angajare si apoi stagiu de cotizare lucrat. Pentru a clarifica acest aspect trebuie sa mergeti la Casa de pensii si sa cereti o analiza a situatiei concrete.
Daca dupa alegerea solutiei utilizarii perioadei facultatii Y pentru realizarea stagiului minim de 15 ani mai lipsesc cateva luni puteti incheia un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii daca nu va puteti angaja cu contract de munca.
La analiza pe care o faceti nu luati in considerare stagiul de cotizare asimilat pentru facultate din punct de vedere al punctajului care se acorda pentru acest stagiu deoarece acesta este mic (0,25 puncte anuale pentru fiecare an de stagiu de cotizare asimilat).
La hotararea pe care o veti lua aveti in vedere si faptul ca pana cand va veti pensiona cu pensie pentru limita de varsta (probabil la 65 ani) legislatia pensiilor se poate modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1