Subiect "pensie minima" Deschis de doina la data: 01/10/2023 11:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie minima
Scris de: doina la data: 01/10/2023 11:24pm
Gen:b
Data nasterii:14,05,1953
Stagiul de cotizare:20
Alte date:
Intrebare:
buna dimineata,
sotul meu cetatean strain,a primit de curand decizia de pensionare in Romania.Intrucat este foarte mica ar trebui sau nu sa primeasca pensia minima? Asta nu s-a facut automat ,am mai pierdut 2 luni asteptand,dupa care m-am prezentat la ghiseuČ™.Cred ca am nimerit cea mai nepregatita persoana din lume.De asemenea ,va intreb daca are dreptul sa primeasca acel card social.Fac mentiunea ca are carte de rezidenta permanenta,cu domiciliuil stabil in Bucuresti
Asi dori un raspuns competent,in sensul cunoasterii bine a legii
cu multumiri
Re: pensie minima
Scris de: la pensie la data: 01/11/2023 7:05am
In cazul sotului dv este vorba de doua categorii de ajutoare sociale distincte si anume :
1 Indemnizatia sociala pentru pensionari (pentru completarea pana la pensia minima).
Aceasta indemnizatie se acorda pensionarilor sistemului public de pensii care au venituri lunare mai mici decat pensia minima garantata.
Aceasta se acorda in urmatoarele conditii :
- Sa fie pensionar din sistemul public de pensii
- Sa aiba domiciliul in Romania
- Sa aiba venitul lunar mai mic decat pensia minima garantata
In acest caz la calculul indemnizatiei sociale de completare se are in vedere venitul lunar care este constituit din pensie si alte venituri mentionate in OUG 6/2009 prin care s-a instituit pensia minima garantata.
Din informatiile date de dv rezulta ca sotul dv indeplineste primele doua conditii insa nu cunoastem daca o indeplineste si pe cea de a treia.
2 Ajutoarele sociala pentru pensionarii cu venituri lunare mai mici de 3000 lei pe care pensionarii le primesc in doua transe anuale.
Acestea se acorda in urmatoarele conditii :
- Sa aiba domiciliul in Romania
- Sa aiba venitul lunar mai mic decat trei baremuri, de 1500 lei, 2000 lei sau 3000 lei
Din informatiile date de dv rezulta ca sotul dv indeplineste prima conditie insa nu cunoastem daca o indeplineste si pe cea de a doua.
Daca dv considerati ca sotul dv nu primeste drepturile cuvenite consultati un avocat si daca este cazul deschideti o actiune in justitie impotriva casei de pensii.
Re: pensie minima
Scris de: doina la data: 01/17/2023 11:34pm
Gen:
Data nasterii:14,05,1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
pentru domnul sau doamna care mi-a raspuns atat de profesionist,cu multumiri
am vorbit cu alta doamna de la casa de pensii care mi-a zis ca acum in februarie va primi diferenta de bani de care a fost privat si a explicat ca din cauza cnp-ului nu il accepta sistemul,el avand cu 75.... acum astept februarie deci daca primeste 1125 lei asta inseamna ca va primi si cardul social si ajutorul la energie,cred.acum a venit doar pensia marita adica 48 lei la care ar trebui sa se adauge 1125 ,deci s-ar incadra,cred
va multumesc mult de tot
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1