Subiect "Reducerea varstei de pensionar" Deschis de Opreanu Eva la data: 01/16/2023 12:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducerea varstei de pensionar
Scris de: Opreanu Eva la data: 01/16/2023 12:11pm
Gen:F
Data nasterii:01.01,1970
Stagiul de cotizare:34 ani si 4 luni
Alte date:Diploma de licenta AMG la UMFT
Intrebare:M-am regasit in tabel la reducerea varstei de pensionare deoarece lucrez la Spitalul de copii L. Turcanu Timisoara la pozitia 125. Dupa ce am introdus datele calculul mi-a aratat ca puteam iesi la pensie in ianuarie 2020, la 50 ani. Mai este valabil tabelul si daca este pensia o primesc intreaga sau cu penalizare? Multumesc.
Re: Reducerea varstei de pensionar
Scris de: la pensie la data: 01/17/2023 4:37am
Din datele prezentate de catre dv nu rezulta ca va incadrati in prevederile din tabelul din anexa 3 la legea pensiilor 263/2010.
In acest tabel in ultima coloana se mentioneaza ca la aceasta pozitie nu se incadreaza toti angajatii spitalului ci numai cei care lucreaza la locul de munca nominalizat la pozitia 2 din lista din anexa 2 la legea pensiilor 263/2010.
In aceasta anexa la pozitia 2 sunt nominalizate urmatoarele locuri de munca :
"Activitatea din locurile de munca incadrate in categoriile de instalatii radiologice"
Daca va incadrati in aceste conditii pentru a beneficia de reducerea cu pana la 13 ani a varstei de pensionare trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 8 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Daca nu va incadrati in aceasta categorie aveti urtmatoarele drepturi de pensie :
Pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 63 ani adica in data de 01 ianuarie 2033.
Pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta standard de pensionare de 58 ani adica in data de 01 ianuarie 2028 daca va completati stagiul de cotizare cu 8 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1