Subiect "iesire la pensie" Deschis de Balan Elena la data: 01/18/2023 12:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: Balan Elena la data: 01/18/2023 12:31pm
Gen:F
Data nasterii:18-12-1969
Stagiul de cotizare:15 ani pana in prezent
Alte date: am lucrat 15 ani ( lucrez in continuare ) si am nascut si crescut 4 copiii ( cel mic 27 de ani ) vreau sa stiu cand pot depune dosar pentru pensie si daca beneficiez de reducere la varsta de pensionare
mulltumesc anticipat
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/19/2023 2:51am
Actuala lege a pensiilor 263/2010 nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de copii.
Conform actualei legi a pensiilor si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare la varsta standard de pensionare de 63 ani adica in data de 18 decembrie 2032.
Este progranat ca actuala lege a pensiilor sa fie inlocuita de o noua lege a pensiilor incepand cu data de 01 ianuarie 2024 care acorda astfel de reducere a varstei de pensionare.
Daca prevederile din proiectul noii legi a pensiilor nu vor fi modificate dupa intrarea in vigoare a acesteea aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in data de 18 decembrie 2025 daca ati nascut si crescut pana la varsta minima de 16 ani 4 copii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1