Subiect "Trecerea spre pensie limita de varsta" Deschis de Maria Ancan la data: 07/19/2008 4:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecerea spre pensie limita de varsta
Scris de: Maria Ancan la data: 07/19/2008 4:47am
Gen:F
Data nasterii:1951 octombrie 11
Stagiul de cotizare: realizat = 33 ani 9 luni 22 zile din care: conditii normale = 33 ani 0 luni 11 zile; Stag. asimilat(alte drepturi asig.soc.) = 9 luni 11 zile
Alte date: Data ivirii invaliditatii: 22.09.2004 boala obisnuita Cod pensie=N22. Varsta 52 ani 11 luni 11 zile. Varsta standard de pensionare = 58 ani 11 luni. Stagiu necesar de cotizare = 22 ani. Puncte realizate = 41.41545; Punctaj mediu=1.48798 Valoare punct de pensie: 2652000,00 lei (vechi)(Sunt datele din DECIZIA privind pensia de INVALIDITATE)
Intrebare: In sept 2010 pot intra la pensie limita de varsta. Cum pot afla, Care este mai avantajoasa? Sa pot profita de ea. Am inteles de la Casa de pensii, daca fac cerere pt calcul, automat ma trece la limita varsta fara sa mai pot alege. Nu pot risca. Sunt operata de CAVERNOM pe creier. Tratamentul (pe toata viata) este foarte scump. De. Asta e. Netul ce-mi ramane, e cam mic. Nu pot risca. Mii de multumiri. Sanatate multa sa va dea bunul Dzeu. E mai buna decat toate. Cu stima si respect. M. Ancan.
Re: Trecerea spre pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/21/2008 3:09am
Este adevarat ca dupa legislatia actuala in anumite conditii exista riscul de a iesi in dezavantaj la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta.
Desi nu cunoastem toate datele continute de decizia de pensionare a dv totusi ati dat suficiente date sa va putem da o veste buna in sensul ca dupa legislatia actuala dv veti iesi in avantaj daca cereti calcularea pensiei la limita de varsta. Argumentele sunt urmatoarele:
-Punctajul obtinut la pensia la limita de varsta va fi, conform art. 78 alin (5) din legea 19/2000, cel de 41,41545 din decizia de pensie de invaliditate plus punctajul obtinut pe timpul cat ati beneficiat de pensia de invaliditate care se considera stagiu asimilat si care dupa calculele noastre este de aproximativ 0,5 puncte anual.
-Numarul de ani la care se imparte punctajul total nu se modifica in cazul dv la pensia la limita de varsta. Astfel acesta ramane stagiul complet de cotizare adica 27 ani si 10 luni (27,83333) ca si in cazul pensiei de invaliditate. Acesta era de fapt motivul pentru care pensionarii de invaliditate ieseau in dezavantaj deoarece in momentul invaliditatii nu indeplinisera stagiul complet de cotizare.
In aceste conditii daca punctajul total creste si se imparte la acelasi numar de ani logic punctajul pensiei la limita de varsta va creste.
Repetam acestea sunt prevederile legii actuale si este recomandabil pana la iesirea la pensie sa va mai informati daca a fost modificata legislatia.
Re: Trecerea spre pensie limita de varsta
Scris de: Birgiszer Olga la data: 09/23/2008 7:03am
Gen:F
Data nasterii:20 iulie 1953
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionara de invaliditate gr.II din 1 Noiembrie 2007,in 2013 pot sa intru in pensie limita de varsta, in prezent am o pensie de 685, ma intereseaza cat o sa am cand intru in pensia limita de varsta.
Re: Trecerea spre pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/23/2008 8:28am
Pentru Birgiszer Olga
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu avem datele suficiente pentru a putea sa apreciem daca pensia la limita de varsta este dezavantajoasa in cazul dv. Aceste date se afla pe decizia dv de pensie de invaliditate si pot fi analizate de cineva care cunoaste modul de calcul al celor doua pensii (limita de varsta si invaliditate). Daca nu gasiti o asemenea persoana faceti singura urmatoarea operatie matematica:
Impartiti punctele (totale) realizate la punctajul mediu al pensiei, ambele cifre le gasiti pe decizia de pensionare de invaliditate. Daca rezultatul obtinut este 29 (stagiul complet de cotizare), asa cum presupunem. pensia la limita de varsta nu este dezavantajoasa. Pensia la limita de varsta este dezavantajoasa numai daca rezultatul impartirii de mai sus este o cifra mai mica decat stagiul complet de cotizare care asa cum v-am spus la dv este 29 ani.
Re: Trecerea spre pensie limita de varsta
Scris de: erhanparaschiva la data: 06/06/2009 8:59am
Gen:f
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:37 ani 6 luni si 11 zile
Alte date:
Intrebare : am iesit la pensie cu decizia nr. 1739000/ pricind acordarea pensie de invaliditate cu drepduri stabilite cu 01.01.2009 va rog sa-mi spuneti ce grad de invaliditate am?
Re: Trecerea spre pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/09/2009 6:11am
Noi nu avem acces la arhiva Casei de Pensii, fiind un site independent, si deci nu putem sa va raspundem la intrebare .
Gradul de invaliditate se afla pe decizia medicului expert al Casei de Pensii pe care ati depus-o la dosarul de pensionare.
Re: Trecerea spre pensie limita de varsta
Scris de: Ghita Coca la data: 03/08/2013 12:55pm
Gen:F
Data nasterii: 3-11-1955
Stagiul de cotizare: 36 ani
Alte date:
Intrebare: Care este varsta la care pot sa ies la pensie si la ce fel de pensie ma incadrez? Multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1