Subiect "Simulare pensie anticipata partial" Deschis de Veronica Alexandrescu la data: 02/13/2023 11:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Simulare pensie anticipata partial
Scris de: Veronica Alexandrescu la data: 02/13/2023 11:22am
Gen: Feminin
Data nasterii: 01.01.1964
Stagiul de cotizare: 40 ani
Alte date:
Intrebare: Buna seara, Imi puteti raspunde va rog, daca se poate, la urmatoarele intrebari:
1. de ce nu pot introduce datele pt simulare pensie si pe anul 2023?
2. se modifica procedura de calcul pensie anticipata partiala ? Si daca da, incepand cu ce data?
3. Se va modifica indicele de corectie?
Multumesc frumos!
Re: Simulare pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/13/2023 1:23pm
In pagina de intrare in caseta cu data de incetarea activitatii ati introdus anul 2022 si programul deschide pagini anuale de la anul de incepere a activitatii pana la anul de incetare a activitatii. Deci pentru a introduce date dupa anul 2022 modificati anul de incetare a activitatii.
Daca va referiti la modificarea legislativa privind modul de calcul al diminuarii pensiei anticipate partiale nu cunoastem ce se va intampla in viitor insa credem ca acesta nu se va modifica pana ce va fi inlocuita actuala lege a pensiilor.
Daca vreti sa va calculati pensia anticipata partiala si aveti dificultati cereti ajutor si dati data de depunere a dosarului de pensie.
Indicele de corectie acordat pentru acest an de 1,41 nu va fi modificat in acest an 2023. Nu stim ce se va intampla anul viitor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1