Subiect "Noua lege a pensiilor" Deschis de Danaila C la data: 02/18/2023 1:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Noua lege a pensiilor
Scris de: Danaila C la data: 02/18/2023 1:27pm
Gen: M
Data nasterii: 1955
Stagiul de cotizare: pensionar 2020
Alte date: Actuala lege a pensiilor 263/2010 nu prevede luarea in calculul pensiei a unor sporuri, al-13-lea salariu, prime, etc.
Intrebare: Viitoarea lege a pensiilor, care este prevazut sa intre in vigoare incepand cu data de 01 ianuarie 2024, promite sa faca o recalculare a pensiilor si sa ia in calcul aceste sume.
Intrebare: Depunerea adeverintelor cu astfel de sume, cind se va face? Recalcularea pensiei se va efectua din oficiu pentru dosarele deja existente sau individual la cerere? Asta, in contextul faptului ca de citiva ani, autoritatile tot declara ca lucreaza la recalcularea pensiilor in baza alocarii unor fonduri europene si a prevederilor UE.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: Dana la data: 02/18/2023 4:33pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

După câte interviuri a dat Budăi se observă că noua lege va fi tot pe scheletul legii 127/2019 nu pentru cei cu pensie publica,ci pentru cei cu pensii speciale și nu retroactiv. Adică nici o pensie nu va mai depasi salariul și nu se vor mai lua în calcul primele..Pensiile militare nu vor intra aici..iar pentru noi,încă așteaptă să se întâlnească cu parteneri etc...Probabil va creste vârstă de pensionare că asta se vrea,dar la pensiile actuale interesul care ar fi?Noroc cu alegerile că probabil se va mari cu 10-15 % punctul de pensie.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 02/20/2023 4:16am
In primul rand trebuie sa precizam ca daca prin noua lege a pensiilor intelegem legea 127/2019 nu putem sti daca prevederile acesteia vor intra in vigoare asa cum au fost stabilite la publicarea initiala si amanata mereu intrarea ei in vigoare.
Recalcularea pensiilor conform prevederilor initiale din legea 127/2019 era prevazut sa se faca individual in o anumita perioada de la intrarea ei in vigoare pentru cei care depun adeverinta cu salariile brute realizate inainte de 01 aprilie 2001. Pentru cei care nu depun astfel de adeverinte era prevazut sa fie majorat din oficiu punctajul realizat inainte de aprilie 2001 cu 10 %.
Foarte multi pensionari au cerut la angajatori adeverinte cu salariile brute din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 si le-au depus la Casa de pensii.
Presupunem ca declaratiile politicienilor se refera la aceste cazuri in care pensionarii au depus adeverinte si li s-a facut o evaluare a pensiei dupa recalculare.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: Danaila C la data: 02/21/2023 9:20am
Gen: M
Data nasterii: 1955
Stagiul de cotizare: 45 ani
Alte date:pensionar 2020
Intrebare: Conducerea site-ului "LaPensie.com", poate face propuneri legislative in domeniul pensiilor? Ati fost soliciati? Pentru ca noi ca simpli cetateni nu vom avea succes niciodata in aceasta viata, mai ales ca la cabinetele parlamentare din teritoriu/rural, nu e nimeni!
EU PROPUN IN ETER pentru viitoarea lege o chestiune foarte simpla: NUMAR TOTAL DE PUNCTE X VPR= PENSIE. Ca la americani.
FORUMUL... CE ZICE? E BINE? Multumesc!
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 02/21/2023 9:48am
Din punct de vedere al propunerilor legislative suntem simpli cetateni ca dv.
Nu am fost solicitati sa facem astfel de propuneri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1