Subiect "Recalculare" Deschis de Dumitru N la data: 02/24/2023 3:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare
Scris de: Dumitru N la data: 02/24/2023 3:10pm
Gen:f
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:44 ani
Alte date:
Intrebare: Am decizie de pensie la limită de vârstă din anul 2021. Am suspendat plata pensiei(menționez că nu pot cumula pensia cu salariul) și am continuat să lucrez. Intenționez să lucrez încă un an. Dacă va fi o nouă lege a pensiilor,
1.pe care lege mi se va recalcula pensia pentru perioada lucrată,respectiv,
sept.2021-august 2024?
2. Recalcularea va cuprinde si sporuri nepermanente(prime, al 13 lea salariu, plata cu ora) care nu au fost luate în calcul la decizia din 2021?
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Re: Recalculare
Scris de: GicaH la data: 02/25/2023 11:47am
Dumitru N :
Gen:f
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:44 ani
Alte date:
Intrebare: Am decizie de pensie la limită de vârstă din anul 2021. Am suspendat plata pensiei(menționez că nu pot cumula pensia cu salariul) și am continuat să lucrez. Intenționez să lucrez încă un an. Dacă va fi o nouă lege a pensiilor,
1.pe care lege mi se va recalcula pensia pentru perioada lucrată,respectiv,
sept.2021-august 2024?
2. Recalcularea va cuprinde si sporuri nepermanente(prime, al 13 lea salariu, plata cu ora) care nu au fost luate în calcul la decizia din 2021?
Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Daca se va da o noua lege a pensiilor, pe baza acelei legi vi se va calcula perioada lucrata, iar in privinta sporurilor nepermanente, a primelor si a altor drepturi pecare s-a platit CAS, inainte de 01.04.2001, pe baza adeverințelor, se va bedea cand se va da legea, cam pe la sfârșitul lunii martie a.c., dar se aude ca se ba baza pe legea 127/2019, care asa specifica.
Re: Recalculare
Scris de: Dumitru N la data: 02/25/2023 3:11pm
GicaH :
Dumitru N :
Gen:f
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:44 ani
Alte date:
Intrebare: Am decizie de pensie la limită de vârstă din anul 2021. Am suspendat plata pensiei(menționez că nu pot cumula pensia cu salariul) și am continuat să lucrez. Intenționez să lucrez încă un an. Dacă va fi o nouă lege a pensiilor,
1.pe care lege mi se va recalcula pensia pentru perioada lucrată,respectiv,
sept.2021-august 2024?
2. Recalcularea va cuprinde si sporuri nepermanente(prime, al 13 lea salariu, plata cu ora) care nu au fost luate în calcul la decizia din 2021?
Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Daca se va da o noua lege a pensiilor, pe baza acelei legi vi se va calcula perioada lucrata, iar in privinta sporurilor nepermanente, a primelor si a altor drepturi pecare s-a platit CAS, inainte de 01.04.2001, pe baza adeverințelor, se va bedea cand se va da legea, cam pe la sfârșitul lunii martie a.c., dar se aude ca se ba baza pe legea 127/2019, care asa specifica.

Vă rog să îmi spuneți dacă am înțeles corect:
- decizia de pensie din 2021 rămâne valabilă chiar dacă pensia nu a fost pusă în plată până în acest moment
- recalcularea perioadei lucrate după pensionare(eventual +sporurile nepermanentede de până în 2001) se va adăuga la pensia stabilită în 2021, actualizandu-se punctul de pensie la valoarea din acest an
Vă rog să îmi dați un sfat.
Este mai avantajos să pun pensia în plată și să cer recalculare acum sau să lucrez încă un an cu incertitudinea modului de calcul?
Cu respect, mulțumesc frumos pentru răspuns!
Re: Recalculare
Scris de: GicaH la data: 02/26/2023 5:18am
Dumitru N :
GicaH :
Dumitru N :
Gen:f
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:44 ani
Alte date:
Intrebare: Am decizie de pensie la limită de vârstă din anul 2021. Am suspendat plata pensiei(menționez că nu pot cumula pensia cu salariul) și am continuat să lucrez. Intenționez să lucrez încă un an. Dacă va fi o nouă lege a pensiilor,
1.pe care lege mi se va recalcula pensia pentru perioada lucrată,respectiv,
sept.2021-august 2024?
2. Recalcularea va cuprinde si sporuri nepermanente(prime, al 13 lea salariu, plata cu ora) care nu au fost luate în calcul la decizia din 2021?
Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Daca se va da o noua lege a pensiilor, pe baza acelei legi vi se va calcula perioada lucrata, iar in privinta sporurilor nepermanente, a primelor si a altor drepturi pecare s-a platit CAS, inainte de 01.04.2001, pe baza adeverințelor, se va bedea cand se va da legea, cam pe la sfârșitul lunii martie a.c., dar se aude ca se ba baza pe legea 127/2019, care asa specifica.

Vă rog să îmi spuneți dacă am înțeles corect:
- decizia de pensie din 2021 rămâne valabilă chiar dacă pensia nu a fost pusă în plată până în acest moment
- recalcularea perioadei lucrate după pensionare(eventual +sporurile nepermanentede de până în 2001) se va adăuga la pensia stabilită în 2021, actualizandu-se punctul de pensie la valoarea din acest an
Vă rog să îmi dați un sfat.
Este mai avantajos să pun pensia în plată și să cer recalculare acum sau să lucrez încă un an cu incertitudinea modului de calcul?
Cu respect, mulțumesc frumos pentru răspuns!


Nu stiu unde lucrați, dar știam că nu s-a restructionat dreptul la muncă, deci cumulul salariului cu pensia la limită de vârstă.
Eu, in locul dumneavoastră, as cere punerea în plată cu recalcularea perioadei lucrate de la data depunerii cererii inițiale de pensionare.
Urmează, ca atunci când se va pune în aplicare noua lege a pensiilor, să vi se recalculeze cuantumul pensiei prin adăugarea punctajelor punându-se în calcul sporurile nepermanente și alte venituri de dinainte de 01.04.2001, care nu au fost luate în calcul inițial.
Re: Recalculare
Scris de: la pensie la data: 02/26/2023 9:21am
Decizia de pensie pentru limita de varsta emisa in anul 2021 este valabila in continuare indiferent daca este in plata sau nu.
Pensia pentru limita de varsta poate fi recalculata oricand, pentru perioadele lucrate dupa iesrea le pensie. La cerere pensia va fi recalculata conform prevederilor legii pensiilor din data recalcularii.
Daca cereti recalcularea pensiei in acest an pentru perioada lucrata dupa decizia din anul 2021 aceasta se va face conform prevederilor actualei legi a pensiilor si va rezulta o crestere a punctajului pensiei care se va inmulti cu valoarea punctului de pensie din acest an de 1785 lei
Se recomanda sa faceti recalcularea cand va hotarati sa incetati activitatea, daca nu puteti sa cumulati pensia cu salariul.
Daca nu puteti cumula pensia cu salariul este recondat sa mai lucrati un an, pentruca indiferent de modul de calcul pensia va creste
Recalcularea pensiei cu salariile brute din perioada inainte de aprilie 2001 se va face din oficiu (fara cerere) la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, daca aveti depus la dosar adeverinta cu aceste salarii.
Re: Recalculare
Scris de: Dumitru N la data: 02/26/2023 12:52pm
la pensie :
Decizia de pensie pentru limita de varsta emisa in anul 2021 este valabila in continuare indiferent daca este in plata sau nu.
Pensia pentru limita de varsta poate fi recalculata oricand, pentru perioadele lucrate dupa iesrea le pensie. La cerere pensia va fi recalculata conform prevederilor legii pensiilor din data recalcularii.
Daca cereti recalcularea pensiei in acest an pentru perioada lucrata dupa decizia din anul 2021 aceasta se va face conform prevederilor actualei legi a pensiilor si va rezulta o crestere a punctajului pensiei care se va inmulti cu valoarea punctului de pensie din acest an de 1785 lei
Se recomanda sa faceti recalcularea cand va hotarati sa incetati activitatea, daca nu puteti sa cumulati pensia cu salariul.
Daca nu puteti cumula pensia cu salariul este recondat sa mai lucrati un an, pentruca indiferent de modul de calcul pensia va creste
Recalcularea pensiei cu salariile brute din perioada inainte de aprilie 2001 se va face din oficiu (fara cerere) la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, daca aveti depus la dosar adeverinta cu aceste salarii.

Apreciez și vă mulțumesc pentru răspunsuri și recomandări.
Re: Recalculare
Scris de: Dumitru N la data: 03/03/2023 10:19am
Dumitru N :
la pensie :
Decizia de pensie pentru limita de varsta emisa in anul 2021 este valabila in continuare indiferent daca este in plata sau nu.
Pensia pentru limita de varsta poate fi recalculata oricand, pentru perioadele lucrate dupa iesrea le pensie. La cerere pensia va fi recalculata conform prevederilor legii pensiilor din data recalcularii.
Daca cereti recalcularea pensiei in acest an pentru perioada lucrata dupa decizia din anul 2021 aceasta se va face conform prevederilor actualei legi a pensiilor si va rezulta o crestere a punctajului pensiei care se va inmulti cu valoarea punctului de pensie din acest an de 1785 lei
Se recomanda sa faceti recalcularea cand va hotarati sa incetati activitatea, daca nu puteti sa cumulati pensia cu salariul.
Daca nu puteti cumula pensia cu salariul este recondat sa mai lucrati un an, pentruca indiferent de modul de calcul pensia va creste
Recalcularea pensiei cu salariile brute din perioada inainte de aprilie 2001 se va face din oficiu (fara cerere) la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, daca aveti depus la dosar adeverinta cu aceste salarii.

Apreciez și vă mulțumesc pentru răspunsuri și recomandări.


Bună ziua!
Am cerut la Casa de pensii recalculare pentru un an și jumătate, perioada lucrată după pensionare la limita de vârstă. Menționez că pensia nu a fost pusă în plată și lucrez în continuare(nu pot avea cumul pensie + plata cu ora)și nu doresc, momentan, punerea în plată a pensiei. Doresc doar recalculare pentru actualizarea valorii punctului de pensie plus ce se mai adaugă pentru munca după pensionare. Astfel aș putea alege dacă mai lucrez sau nu.
Mi s-a răspuns că recalcularea implică automat punerea pensiei în plată.
1. Este corectă/legală această informație? Aș putea cere doar recalculare?
2. Dacă se aplică noua lege și nu am pus în plată pensia, eu mai pot opta pentru a rămâne cu pensia pe legea 263, nepusa în plată și la care nu s-a făcut recalculare?
Mă scuzați, dar am multe nelămuriri și aș dori să știu cum e mai bine pentru mine.
Mulțumesc acticipat pentru răspuns
!
Re: Recalculare
Scris de: la pensie la data: 03/03/2023 11:53am
Regretam ca nu putem raspunde la intrebarile dv deoarece situatia dv nu este reglementata prin prevedere legala ci prin dispozitii interne ale casei de pensii pe care nu le cunoastem.
In cazul inlocuirii actualei legi a pensiilor cu o noua lege legea 263/2010 se abroga si nu se va mai putea opta pentru mentinerea pensiei conform acesteia ci se va recalcula din oficiu.
Cereti informatii la casa de pensii cum trebuie sa procedati daca intentionati sa depuneti adeverinta cu salariile brute pentru perioada inainte de 01 aprilie 2001 in vederea recalcularii pensiei conform noii legi a pensiilor, cu mentinerea suspendarii.
Aportul perioadei lucrate dupa pensionare o puteti calcula cu programul de calcul de pe site-ul nostru.
Daca aveti dificultati in utilizarea programului reveniti si va ajutam.
Re: Recalculare
Scris de: Dumitru N la data: 03/03/2023 1:16pm
la pensie :
Regretam ca nu putem raspunde la intrebarile dv deoarece situatia dv nu este reglementata prin prevedere legala ci prin dispozitii interne ale casei de pensii pe care nu le cunoastem.
In cazul inlocuirii actualei legi a pensiilor cu o noua lege legea 263/2010 se abroga si nu se va mai putea opta pentru mentinerea pensiei conform acesteia ci se va recalcula din oficiu.
Cereti informatii la casa de pensii cum trebuie sa procedati daca intentionati sa depuneti adeverinta cu salariile brute pentru perioada inainte de 01 aprilie 2001 in vederea recalcularii pensiei conform noii legi a pensiilor, cu mentinerea suspendarii.
Aportul perioadei lucrate dupa pensionare o puteti calcula cu programul de calcul de pe site-ul nostru.
Daca aveti dificultati in utilizarea programului reveniti si va ajutam.


La dosarul de pensionare depus în 2021 am pus și adeverință cu salariile brute de până în 1 aprilie 2001.
Am înțeles acum că legea 263 va fi abrogata odată cu întrarea în vigoare a noii legi.
Poate ar fi o rezolvare să încetez activitatea, să cer recalculare și să pun pensia în plată înainte de 1 ianuarie 2024? Sper că noua lege nu va fi dezbătută, aprobata, promulgată
peste noapte.
Ar putea fi înlocuită legea 263(poate doar formula de calcul) anul acesta?
Cu mult respect, vă mulțumesc!
Re: Recalculare
Scris de: la pensie la data: 03/04/2023 9:52am
Ultima amanare a intrarii in vigoare a legii pensiilor 127/2019 la 01 ianuarie 2024 s-a facut prin OUG 168/8 decembrie 2022.
Dupa opinia noastra este mai plauzibila o noua amanare decat o devansare a intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor avand in vedere timpul scurt care a ramas pana la 01 ianuarie 2024 si faptul ca anul 2024 este an electoral.
Re: Recalculare
Scris de: Dumitru N la data: 03/04/2023 10:14am
la pensie :
Ultima amanare a intrarii in vigoare a legii pensiilor 127/2019 la 01 ianuarie 2024 s-a facut prin OUG 168/8 decembrie 2022.
Dupa opinia noastra este mai plauzibila o noua amanare decat o devansare a intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor avand in vedere timpul scurt care a ramas pana la 01 ianuarie 2024 si faptul ca anul 2024 este an electoral.


În concluzie, atâta timp cât nu se abrogă legea 263, aceasta rămâne în vigoare. Voi fi atentă la schimbările oficiale care se anunță și voi acționa în consecință(adică cer recalculare și anularea suspendării pensiei) .
Încă o dată,vă mulțumesc din suflet!
Multă sănătate vă doresc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1