Subiect "pensie anticipat" Deschis de ela la data: 03/14/2023 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat
Scris de: ela la data: 03/14/2023 3:54am
Gen:F
Data nasterii:12.01.1966
Stagiul de cotizare:34 ani 6luni
Alte date:facultate zi 4ani lucrez 01.10.1988-prezent fara intreruperi, 7ani si 5luni grupa 2 cu adeverinta si sentinta judecatoreasca apoi la alta firma am adeverinta 5ani si 2 luni cu spor conditii grele (doar adeverinta)
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti la ce varsta pot iesi anticipat la pensie si cu ce penalizare(procent) sa presupunem ca lucrez in continuare pana cred eu in noiembrie 2023. Daca merita sa astept noua lege a pensiilor, daca e in avantajul meu. Va multumesc
Re: pensie anticipat
Scris de: la pensie la data: 03/14/2023 11:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 12 noiembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii si realizati un stagiu de cotizare total de 40 ani si 2 luni. Perioada in care ati primit spor conditii grele nu poate fi considerata a fi lucrata in grupa de munca.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in data de 12 iulie 2026.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 10 luni adica in data de 12 noiembrie 2023. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca va pensionati cu pensie anticipata partiala in data de 12 noiembrie 2023 si pana atunci lucrati diminuarea va fi de 12,80 %.
Nu va putem da sfaturi in privinta oportunitatii iesirii la pensie conform actualei legi a pensiilor sau a viitoarei legi pentruca nu sunt cunoscute prevederile viitoarei legi a pensiilor. Totusi va sfatuim sa reveniti spre sfarsitul anului pentruca presupunem ca atunci vom cunoaste aceste prevederi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1