Subiect "legea 127/2019" Deschis de Pintea Letitia la data: 03/15/2023 3:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
legea 127/2019
Scris de: Pintea Letitia la data: 03/15/2023 3:46pm
Gen:feminin
Data nasterii:15.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:urmeaza sa depun dosarul de pensie
Intrebare:

In anul 2024 va intra in vigoare Legea 127/2019 care in articolul 152 mentioneaza:
"(1)La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza venitul total lunar realizat, brut sau net, dupa caz, asupra caruia s-a datorat, potrivit legii, contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat."

(2) Venitul total lunar realizat brut sau net, dupa caz, prevazut la alin. (1), se dovedeste prin adeverinta intocmita conform modelului prevazut in anexa nr. 6, eliberata pe baza statelor de plata, de catre angajatori sau alte persoane juridice care au dreptul legal de a certifica aceste date"

Intrebarea este: cum putem dovedi asupra caror venituri, anterior anului 2001, s-au datorat contributii la bugetul asigurarilor.
Recalcularea sau aplicarea acelui procent de 10%, este valabil pentru toti sau trebuie o adeverinta de la angajator in care sa se mentioneze asupra caror venituri a datorat contributiile pentru angajati, anterior 2001?

Am vazut in cazul proceselor ca unii pensionari au castigat si li s-a recalculat pensie luand in calcul tot venitul, nu numai tarifarul si sporurile permanente iar altii au pierdut.

Nu toti angajatorii au datorat aceste contributii, anterior anului 2001, la aceleasi venituri?

Cu stima,

Letitia Pintea
Re: legea 127/2019
Scris de: la pensie la data: 03/16/2023 3:21am
Prevederile puse in discutie de catre dv nu sunt in vigoare si ele pot fi modificate inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor care poate fi legea 127/2019, modificata, sau alta lege nou conceputa pe modelul legii 127/2018.
Inainte de aprilie 2001 nu s-a platit contributie de asigurari sociale de catre angajat ci s-a platit de angajator pentru intreg fondul de salarii fara sa se faca distinctie pe angajat.
Contributia platita de angajat pentru anumite sume au fost pentru pensia suplimentara pentru care s-au calculat majorari ale punctajelor lunare.
Luarea in calcul a veniturilor brute sau nete inainte de aprilie 2001 se face in urma depunerii unei adeverite eliberate de angajator care stie ce venituri intra in calcul.
Daca s-a lucrat la mai multi angajatori se depune adeverinta de la fiecare angajator.
Aplicarea majorarii de 10 % pentru punctajele obtinute inainte de aprilie 2001 se face numai in cazul cand nu se depune nicio adeverinta de la angajatori si nici daca a obtinut recalcularea pensiei prin hotarare judecatoreasca pentru sumele castigate in acord sau pe orele suplimentare.
Re: legea 127/2019
Scris de: Pintea Letitia la data: 03/16/2023 12:55pm
Gen:feminin
Data nasterii:15.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru raspuns.

Ceea ce am inteles este ca "venitul total lunar" se refera doar la contributia angajatului pentru pensia suplimentara nu si la contributia angajatorului pentru asigurarile sociale iar pentru majorarea de 10 % nu conteaza venitul pentru care s-a platit contributia.

Stiu ca legea se mai poate modifica insa firma la care lucrez isi incheie activitatea si va fi mai greu sa obtin o adeverinta in acest sens.

Totusi nu inteleg cum angajatorii au oprit angajatilor contributia la pensia suplimentara pentru sume diferite daca acestea erau "potrivit legii".

Cu respect,

Pintea Letitia
Re: legea 127/2019
Scris de: la pensie la data: 03/17/2023 9:08am
Nu ati inteles cchiar corect .
In prezent punctajul pensiei in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se calculeaza avand in vedere salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent, pentru care a platit contributie si angajatorul (prin fondul de salarii) si angajatul pentru pensie suplimentara.
Prin noua lege a pensiilor se recalculeaza pensiile si se calculeaza punctajul pensiei in aceasta perioada avand in vedere venitul total adica in plus plata orelor suplimentare si a celor lucrate in sarbatorile legale, sumele castigate in acord, primele etc, daca se prezinta adeverinta cu aceste sume suplimentare.
Daca nu se prezinta adeverinta pentru aceste sume suplimentare punctajul calculat actual (pentru care angajatul a platit contributie pentru pensie suplimentara) se majoreaza cu 10 %.
Re: legea 127/2019
Scris de: Letitia Pintea la data: 03/21/2023 4:26am
Gen:feminin
Data nasterii:15.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Cred ca nu m-am exprimat bine. Am vrut sa spun ca daca pentru mine, ca angajat, contributia pentru pensia suplimentara a fost retinuta numai pentru sume care includeau doar salariul tarifar si sporurile permanente, sa inteleg ca nu o sa mai fie cazul, daca legea ramane in aceasta forma, sa cer o adeverinta cu salariul brut castigat.
Stiu ca insist pe aceasta tema dar arhiva va fi predata la o firma specializata.

Multumesc,

Letitia Pintea
Re: legea 127/2019
Scris de: la pensie la data: 03/21/2023 8:26am
Nu este corect ceiace spuneti.
La Casa de pensii pentru perioada inainte de 01 aprilie 2001 nu exista informatii privind castigurile dv decat cele inscrise in carnetul de munca daca acesta a fost scanat in actiunea generala de scanare a carnetelor de munca.
Deci daca doriti ca la calcularea (recalcularea) punctajului pensiei dv din perioada inainte de 01 aprilie 2001 sa fie folosite veniturile totale trebuie sa cereti, angajatorului sau celui care detine arhiva financiara a acestuia, o adeverinta cu aceste venituri.
In proiectul noii legi a pensiilor se prevede ca in cazul in care nu se prezinta aceasta adeverinta sa se acorde din oficiu o majorare de 10 % a punctajelor realizate in perioada indicata mai inainte.
Re: legea 127/2019
Scris de: Pintea Letitia la data: 03/22/2023 6:12pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

In anexa 6 la Legea 167/1919 este propozitia: " .....a beneficiat de urmatoarele venituri brute realizate asupra carora s-a datorat , potrivit legii contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat: "

Ati scris anterior :

" Contributia platita de angajat pentru anumite sume au fost pentru pensia suplimentara pentru care s-au calculat majorari ale punctajelor lunare.
Luarea in calcul a veniturilor brute sau nete inainte de aprilie 2001 se face in urma depunerii unei adeverite eliberate de angajator care stie ce venituri intra in calcul."

Stiu ca in cazul meu acele anumite sume / venituri care au intrat in calculul retinerilor pentru pensia suplimentara au fost numai salariul tarifar si sporurile permanente.

Intrebarea mea era:in acest caz va mai trebui sa cer si sa depun acea adeverinta cu veniturile brute?

Multumesc,

Pintea Letitia
Re: legea 127/2019
Scris de: la pensie la data: 03/23/2023 3:31am
Regretam ca scoateti din context ceiace am spus noi anterior si le dati o alta interpretare.
Vom incerca sa mai facem o sintetizare :
In perioada inainte de 01 aprilie 2001 angajatii au primit un salariu brut compus din urmatoarele venituri :
Salariu tarifar
Sporuri cu caracter permanent : de vechime, pentru orele de noapte, pentru conditii de munca.
Sporuri cu caracter nepermanent : pentru orele lucrate in timpul repausului duminical si al sarbatorilor legale.
Prime ocazionale sau anuale
Venituri pentru orele suplimentare sau in acord.
Pentru pozitiile 1 si 2 s-a platit contributie pentru pensie suplimentara de catre angajat si au intrat in calculul pensiei si pana in prezent. Pentru pozitia 1 salariile se gasesc in carnetul de munca iar cele din pozitia 2 partial din carnetul de munca si restul din adeverinta eliberata de angajator
Pentru pozitiile 1,2,3,4 si 5 s-a platit contributie de catre angajator prin faptul ca a platit o contributie pentru intreg fondul de salarii fara sa fie defalcat pe salariati.
Este prevazut ca prin recalcularea pensiilor conform noii legi a pensiilor sa fie luate in calcul toate cele cinci pozitii daca se prezinta o adeverinta cu veniturile din toate cele cinci pozitii.
Pentru aceste adeverinte Ministru Muncii a emis ordinul 487/2021 in care in anexa este dat modelul acestei adeverinte pe care va recomand sa o consultati.
Re: legea 127/2019
Scris de: Pintea Letitia la data: 03/23/2023 3:32pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru lamurire.

Sper ca am inteles bine de aceasta data si anume ca daca aceasta lege va intra in vigoare toti pensionarii actuali si viitori vor putea depune aceasta adeverinta.

Ceea ce mai vreau sa va intreb este daca conform art.5 din ORDINUL 487/2021 adeverinta poate contine numai venitul brut fara sumele care il compun ?

Cu respect,

Pintea Letitia
Re: legea 127/2019
Scris de: la pensie la data: 03/24/2023 3:33am
Dupa cum ati vazut art 5 alin (1) din ordin se refera la adeverintele emise inainte de intrarea in vigoare a acestuia, adica 18 iunie 2021, care sunt luate in consideratie chiar daca nu sunt conforme cu modelul din anexa ordinului.
Restul adeverintelor emise dupa aceasta data, care nu sunt conforme, vor fi recunoscute sau nu conform unor dispozitii interne pe care nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1