Subiect "pensionare anticipata partial" Deschis de Ion C-tin la data: 03/24/2023 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partial
Scris de: Ion C-tin la data: 03/24/2023 8:25am
Gen:M
Data nasterii:06 Martie 1964
Stagiul de cotizare: din oct 1988
Alte date: 6 ani gr. II + 6 ani gr. I, 9 luni stagiu militar, 5 ani facultate
Intrebare:Buna ziua ,

In martie 2024(la 60 ani) indeplinesc conditiile de pensionare pentru limita de varsta prin reducerea varstei standard de pensionare cu 5ani (aferent 6 ani in gr. II si 6 ani in gr.I), iar in octombrie 2023 fac stagiul complet de cotizare de 35 ani ,fara perioade asimilate(angajat din octombrie 1988).
Intrebari : pot iesi la pensie anticipata partial in noiembrie 2023? Daca da , pensionarea anticipata partial se transforma in pensionare pentru limita de varsata in martie 2024?

Multumesc :Constantin
Re: pensionare anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/24/2023 9:23am
Confirmam dreptul dv de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca, la varsta de 60 ani adica in data de 06 martie 2024.
In prezent aveti depasit stagiul complet de cotizare pentru a beneficia de pensie anticipata partiala pentruca la stagiul de cotizare lucrat se adauga si stagiul de cotizare suplimentar de 4 ani si 6 luni acordat pentru stagiile lucrate in grupele de munca.
Insa pentru dv pensia anticipata partiala nu este avantajoasa deoarece o puteti obtine la aceiasi varsta de 60 ani, pentruca anticiparea de 5 ani se calculeaza tot din varsta standard de pensionare de 65 ani. Cele doua reduceri ale varstei standard de pensionare nu se cumuleaza.
Re: pensionare anticipata partial
Scris de: ion c-tin la data: 03/24/2023 9:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1