Subiect "calcul punctaj lunar pensie" Deschis de Ion la data: 05/03/2023 4:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj lunar pensie
Scris de: Ion la data: 05/03/2023 4:41pm
Buna ziua,

Din ce stiu, punctajul lunar de pensie se calculeaza prin raportare venit brut la salariul mediu brut din luna respectiva.
Intrand pe cont online cnpp.ro si facand acel calcul de mai sus la mai multe luni, observ ca rezultatul calculat de mine nu coincide cu ce apare calculat in fisa.

Exemplu de ce apare in fisa: 14.135 venit brut/6845 brut mediu = 1.75526 puncte.
Dar din calculatia mea, rezultatul este 2,06 puncte.

Cum se explica aceasta diferenta?

Multumesc
Re: calcul punctaj lunar pensie
Scris de: la pensie la data: 05/04/2023 2:07am
Nu va putem explica aceasta diferenta.
Este posibil ca sa fie luat in calcul un venit mai mic. Analizati din ce se compune suma luata in calcul de dv.
Re: calcul punctaj lunar pensie
Scris de: Ion la data: 05/04/2023 12:23pm
Este foarte ciudat. Calculatia este corecta pana la luna februarie 2008. Dupa aceasta luna, calculul punctajului lunar difera de fiecare data.

Venitul brut in baza caruia am recalculat este cel din fisa generata din contul cnpp.ro "Stagii lunare dupa 04.2001" iar salariul brut mediu este cel din fisa mentionata.

Voi face o solicitare de informatii la un consultant CNP.

Multumesc
Re: calcul punctaj lunar pensie
Scris de: la pensie la data: 05/04/2023 1:28pm
Din pacate posibilitatile noastre de a va ajuta sunt limitate deoarece informatiile date de dv sunt sumare.
- Din luna decembrie 2008 sumele luate in calculul punctajului lunar sunt diminuate in cazul celor care au contribuit la pilonul II de pensii. Programul de calcul pensie de pe acest site are prevazuta posibilitatea calcularii punctajelor lunare in perioada in care s-a contribuit la pilonul II de pensii.
- Verificati daca in perioadele in discutie ati lucrat in grupe de munca si ati beneficiat de majorarea punctajelor lunare.
Re: calcul punctaj lunar pensie
Scris de: LIVIU BLENDEA la data: 05/19/2023 6:59am
Ion :
Buna ziua,

Din ce stiu, punctajul lunar de pensie se calculeaza prin raportare venit brut la salariul mediu brut din luna respectiva.
Intrand pe cont online cnpp.ro si facand acel calcul de mai sus la mai multe luni, observ ca rezultatul calculat de mine nu coincide cu ce apare calculat in fisa.

Exemplu de ce apare in fisa: 14.135 venit brut/6845 brut mediu = 1.75526 puncte.
Dar din calculatia mea, rezultatul este 2,06 puncte.

Cum se explica aceasta diferenta?

Multumesc
Re: calcul punctaj lunar pensie
Scris de: LIVIU BLENDEA la data: 05/19/2023 7:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

In ce an ati gasit salariul mediu brut 6845 ?
Re: calcul punctaj lunar pensie
Scris de: la pensie la data: 05/19/2023 9:02am
Pentru domnul Blendea
Domnul Ion se refera la calculul punctajelor lunare nu anuale.
Salariul mediu brut lunar de 6845 lei a fost in luna februarie 2023.
Re: calcul punctaj lunar pensie
Scris de: Ion la data: 05/23/2023 4:31pm
Influenta e data de contribuatia la pensia privata.
Mai multe detalii aici:
https://www.cnpp.ro/intrebari-frecvente/-/asset_publisher/content/content/cum-se-calculeaza-punctajul-in-situatia-persoanelor-care-au-aderat-la-un-fond-de-pensii-administrat-privat-


https://www.economica.net/in-2019-cei-care-cotizeaza-la-pensii-private-au-pensie-de-stat-cu-15prc-mai-mica-decat-cei-care-nu-au-optat-pentru-pilonul-ii_174531.html
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1