Subiect "Calcul pensie" Deschis de STEFANESCU CONSTANTIN la data: 06/09/2023 4:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 06/09/2023 4:41am
Gen:M
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua.Referitor la ultimul dumneavoastra mesaj.Rapunsul l-am primit chiar de la Casa de Pensii Teritoriala, prin Decizia nr...,privind respingerea dosarului de pensie pentru limita de varsta.Am fost sa stiti ,sa cer lamuriri,asa cum ati spus dumneavoastra.Chiar dupa primirea Deciziei am fost si am vorbit cu cineva care a supervizat dosarul meu,rezultatul a fost negativ.Mi-au comunicat ca voi putea iesi la pensie la implinirea varstei de 65 de ani,cu anii de vechime luati in calcul,decat cei lucrati dupa pensionarea din MAI,adica 10 ani,pe care ii voi realiza la data de 21.11.2026.Am fost si la Casa de Pensii a MAI.Raspunsul a fost acelasi.Perioada de 12 ani,plus cei 3 ani de grupa au fost valorificati la calculul pensiei militare si nu mai pot beneficia de acesti ani la calculul pensiei civile si nici de a beneficia de reducerea varstei de pensionare.Pe buletinul de calcul din Decizia de pensionare respinsa,am ca valorificare de ani pentru calculul pensiei civile decat 6 ani si 4 luni,anii lucrati dupa pensionarea din MAI,pana in prezent.Cei 12 ani lucrati inainte de MAI care nu se i-au in calcul,conform Casei de Pensii,au fost adaugati ca stagiu in sistem neintegrat,alaturi de anii lucrati in MAI,insumand astfel 36 de ani in sistem neintegrat si care nu se i-au in considerare la calculul pensiei civile.
Cu aceste mentiuni aduse,va pastrati in continuare opinia ca am dreptul de a iesi la pensie din sistemul public,la limita de varsta,la data de 21.11.2023? Ce as ma putea intreprinde,in continuare?
Va multumesc anticipat si astept un un raspuns din partea dumneavoastra.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/12/2023 2:53am
Argumentele aduse de dv nu sunt suficiente pentru a-mi schimba opinia.
Este posibil sa aiba dreptate cei de la casele de pensii din sectorul public si cel militar insa in acest caz lipseste o informatie pe care nu ati precizat-o in mesajele dv.
A existat o perioada, 01 ianuarie 2011 - 31 decembrie 2015, in care la calculul pensiei au fost luate in calcul atat perioadele lucrate in sectorul public cat si cel militar insa dv spuneti ca ati iesit la pensie din sectorul militar dupa 31 decembrie 2015.
Va rugam sa analizati si sa comunicati daca in perioada ianuarie 2011 decembrie 2015 ati beneficiat de un anumit tip de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1