Subiect "Depunere dosar de pensie" Deschis de Tanase Silvia la data: 08/15/2023 8:12am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 08/15/2023 8:12am
Gen:Feminin
Data nasterii:20.04.1963
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea
situatie: Am depus dosarul de pensionare
in data de 20.09.2020, iar in data de
19.11.2020 am depus cerere de anularea
deciziei de pensionare.
Intrebarea mea este: ce trebuie sa contina dosarul, in afara de cerere, daca vreau sa- l depun din nou in luna noiembrie 2023? Si daca se poate depune online.
Va multumesc.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: la pensie la data: 08/16/2023 11:30am
Datele mentionate de dv sunt neclare deoarece nu ati precizat :
- Daca ati primit decizie de anulare a deciziei de pensionare asimilata partiala, diminuata.
- Daca ati retras dosarul de pensionare
- Daca in prezent sunteti angajata
Daca ati primit decizie de anulare a pensiei anticipate partiala si ati continuat sa lucrati iar acum sunteti angajata, fata de actele din dosarul depus in anul 2020 trebuie sa mai depuneti :
- Cerere actualizata
- Adeverinta eliberata de actualul angajator la care lucrati in prezent conform legii 76/2022.
Pentru a vedea daca puteti completa online dosarul de pensionare adresati-va Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 08/16/2023 11:57am
Gen:F
Data nasterii: 20.04.1963
Stagiul de cotizare: 36 ani
Alte date:
Intrebare:

1. Am primit decizia de anulare in data de 17.12.2020
2. Nu am retras dosarul de pensie
3. Sunt angajata din decembrie 2020 pana in prezent
4. Unde gasesc formularul de cerere actualizat?
Daca depun dosarul in luna noiembrie 2023, cu ce procent voi fi penalizata ?
Multumesc.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Nicolae la data: 08/16/2023 2:16pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Si daca se poate depune online.

Pentru a depune dasarul on-line trebuie sa va faceti cont pe site-ul cnpp.ro, urmand ghidul de aici- https://www.cnpp.ro/web/10180/211
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: la pensie la data: 08/17/2023 3:05am
Modelul cererii pentru pensie anticipata partiala il gasiti in anexa 6 la normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010, sau gasiti un formular tip la ghiseul Casei de pensii teritoriale de care apartineti
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 20 septembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca va pensionati cu pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 01 noiembrie 2023 si atunci aveti realizat stagiul total de cotizare de 36 ani si 1 luna diminuarea este de 8,05 %.

Multumim domnului Nicolae pentru precizare.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 08/17/2023 7:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult.
Multa sanatate, va doresc.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Silvia Tanase la data: 08/30/2023 1:17pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Imi puteti spune daca pot cumula pensia partial anticipata cu salariul in domeniul privat?
Din lecturarea legii reiese ca se face referire numain,la domeniul bugetar, din care se intelege ca numai acesta exista in Romania.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: la pensie la data: 08/30/2023 1:59pm
Presupunem ca va referiti la salariul obtinut prin angajarea cu contract individual de munca, situatie care se incadreaza in art 6 alin (1) litera a) din legea pensiilor 263/2010, indiferent ca se lucreaza la privat sau in domeniu bugetar.
In legea pensiilor 263/2010 este mentionat ca pensionarii cu pensie anticipata partiala nu pot cumula pensia cu salariul obtinut prin angajare cu contract individual de munca, activitate incadrata in in art 6 alin (1) litera a) din aceasta lege, in articolele 114 alin (1) litera b) si 118 din lege.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Silvia Tanase la data: 08/31/2023 1:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc.
Multa sanatate.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 09/20/2023 6:02am
Gen:F
Data nasterii: 20.04.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Imi puteti spune cu ce procent sunt penalizata daca depun dosarul cu data de 15.12.2023?
Multumesc.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: la pensie la data: 09/20/2023 10:01am
Daca va pensionati cu pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 15 decembrie 2023 si atunci aveti realizat stagiul total de cotizare de minim 36 ani si 1 luna diminuarea este de 7,70 %
Daca va pensionati cu pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 20 decembrie 2023 si atunci aveti realizat stagiul total de cotizare de minim 36 ani si 1 luna diminuarea este de 7,35 %
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 09/20/2023 10:11am
Gen:F
Data nasterii:20.04.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 09/21/2023 9:31am
Gen:F
Data nasterii: 20.04.1963
Stagiul de cotizare: 36 ani
Alte date:
Intrebare:

Am rugamintea sa-mi spuneti cand este mai bine sa ies la pensie anticipat diminuata, avand in vedere ca se schimba formula de calcul incepand cu data de 01.01.2024.
Daca depun cererea cu data de 01.01.2024, creste valoarea pensiei sau scade?

Multumesc.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: la pensie la data: 09/21/2023 12:42pm
Asa cum am raspuns si altor persoane nu putem da un raspuns cert la aceasta intrebare deoarece in prezent nu stim ce lege a pensiilor va fi in vigoare la data de 01 ianuarie 2024, iar daca la aceasta data va intra o noua lege a pensiilor nu cunoastem care vor fi prevederile ei.
Daca incepand cu data de 01 ianuarie 2024 actuala lege a pensiilor nu va fi inlocuita si depuneti dosarul de pensie dupa aceasta data pensia va fi majorata cu procentul de indexare care se va aplica tuturor pensiilor.
Daca de la aceasta data actuala lege a pensiilor va fi inlocuita cu o noua lege a pensiilor se va modifica modul de calcul, care daca dam crezare discutiilor publice aceste modificari va vor afecta, fata de varianta in care va pensionati cu pensie anticipata partiala in anul 2023, astfel :
- Eliminarea indicelui de corectie care ar insemna diminuarea pensiei cu 41 % .
- Calculul punctajului mediu al pensiei, care in prezent se face impartind suma punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare (in cazul dv 33 ani si 1 luna), se va face prin o metoda echivalenta cu impartirea la 25 ani. Aceasta metoda de calcul ar insemna majorarea pensiei dv cu 32,3 %.
- Indexarea anuala a pensiei care in acest an se discuta a fi de minim 14 %.
- Introducerea in calcul a salariilor brute realizate in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 sau o majorare care va fi acordata din oficiu celor care nu depun adeverinte de salarii la o cifra ce va fi stabilita prin lege.
- Recalcularea tuturor pensiilor in plata conform noilor prevederi
In concluzie noi consideram ca nu trebuie sa va ingrijorati ca pensia dv va fi diminuata prin aplicarea noii legi a pensiilor si deci asteptati publicarea noii legi a pensiilor si numai dupa aceia luati o hotarare.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 09/26/2023 5:52am
Gen: Feminin
Data nasterii: 20.04.1963
Stagiul de cotizare: 36 ani
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Imi puteti spune daca dupa noua lege a pensiilor se mai tine cont de anexa 5? Sa iesim la pensie de limita de varsta in functie de anul nasterii?

Va multumesc.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: la pensie la data: 09/26/2023 8:18am
Asa cum v-am precizat intr-un raspuns anterior nu cunoastem care vor fi prevederile noii legi ale pesiilor, insa avand in vedere evolutia pana acum a prevederilor legale in aceasta privita si a prevederilor legii 127/2019 care se presupue ca vor constitui baza prevederilor noii legi a pensiilor presupuem :
- Noua lege a pensiilor va mentine determinarea varstelor standard de pensionare conform anexei 5 din legea pensiilor 263/2010
- Modificarea posibila a acestei anexe va putea fi pentru femeile nascute dupa data de 01 aprilie 1967, prin cresterea treptata a varstei standard de pensionare pana la varsta de 65 ani, egaland astfel varsta, maxima, standard de pensionare a femeilor cu cea a barbatilor.
- Conform acestor presupuneri aceasta modificare nu va afecteaza pe dv.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 11/09/2023 11:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Dupa ce primesc decizia de pensionare
partial anticipat,trebuie sa depun
lichidarea cu incetarea raporturilor
de munca.
Daca nu imi dau demisia, pot sa nu anulez
decizia pana la iesirea la pensie
pentru limita de varsta? Adica peste 2 ani.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: la pensie la data: 11/13/2023 10:36am
Decizia de pensie anticipata partiala poate fi anulata numai in termen de 30 zile de la primire. Daca nu o anulati in acest termen puteti continua sa lucrati, daca este de acord angajatorul. Pe perioada lucrata dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala, pana la pensie pentru limita de varsta dreptul la pensie anticipata partiala se suspenda nu se anuleaza si poate fi pusa in plata daca incetati activitatea si depuneti dovada la Casa de pensii.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 11/14/2023 12:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: Tanase Silvia la data: 11/20/2023 7:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Trebuie sa depun certificatul de nastere al copilului pe care l- am nascut?
Pentru a beneficia de reducerea de 6 luni.
Re: Depunere dosar de pensie
Scris de: la pensie la data: 11/20/2023 9:27am
Aceste amanunte vor fi stabilite prin Normele de aplicare ale legii, care urmeaza a fi elaborate si publicate.
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2