Subiect "gr.II" Deschis de Adi la data: 08/16/2023 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
gr.II
Scris de: Adi la data: 08/16/2023 7:41am
Gen:M
Data nasterii:25.05.1964
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare: Am in total 18 luni in Gr. II ;
Se va lua in calcul daca plec anticipat partial ?

Multumesc
Re: gr.II
Scris de: la pensie la data: 08/16/2023 12:20pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 25 mai 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani atunci cand realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Stagiu de cotizare suplimentar.Dv pentru stagiu de cotizare de 1 an si 6 luni lucrat in grupa II nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar daca acest stagiu a fost lucrat inainte de aprilie 2001 deoarece se acorda numai pentru stagii de cotizare lucrate in grupa II de munca de minim 5 ani.
- Reducerea varstei de pensionare. Dv pentru un stagiu de cotizare de 1 an inplinit lucrat in grupa II de munca asimilat cu grupa conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani si 8 luni adica in data de 25 ianuarie 2029.
- Majorarea cu 25 % a punctajelor anuale pe perioada lucrata in grupa II de munca. Aceasta majorare se acorda pentru toate tipurile de pensii, inclusiv pensie anticipata partiala, pe care intentionati sa o cereti
- La calculul diminuarii pensiei anticipate partiale se va lua in calcul reducerea cu 4 luni a numarului de luni de anticipare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1