Subiect "pensionare" Deschis de Portik Imre (Emeric) la data: 07/22/2008 4:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Portik Imre (Emeric) la data: 07/22/2008 4:37pm
Stimata Doamna/Domn!
Sant Portik Imre (Emeric), nascut la data de 5 noiembrie 1947 in comuna Remetea judetul Harghita.Intre anii 1973-1981 am lucrat la Scoala gen. Tarna Mare ca profesor de fizica-chime dupa care intre 1981-1990 la Scoala Gen. Nr.6 Satu Mare tot ca profesor de fizica-chimie. Dupa acesta data m-am mutat definitiv in Ungaria unde lucrez si momentan.Conform dispozitiilor de aici am dreptul la pensionare. In acest sens la data de 8 decembrie 2007 am depus actele la Budapesta insa pana in prezent nu a putut rezolva pensionarea mea datorita faptului ca din Romania nu-a primit actele doveditoare despre vechimea la locul de munca efectuata acolo.
Intrebarea mea este:unde la cine pot apela in privinta asta?
Cu speranta ca o sa ma ajutati, va multumesc anticipat.
Cu stima:prof. Portik Imre
Re: pensionare
Scris de: lapensie la data: 07/24/2008 3:58am
Situatia dv este putin neclara si pentru noi asa ca vom incerca sa va dam informatiile pe care le cunoastem si anume:
Romania ca membra UE aplica masurile de reciprocitate cu tarile UE pe baza Regulamentelor 1408/1971 si 574/1972.
Reciprocitatea consta in recunoasterea reciproca a stagiilor de cotizare iar calculul pensiei se face separat in fiecare tara conform cu legislatia proprie.
Formele de iesire la pensie se fac intr-o singura tara urmand ca institutiile competente din cele doua tari sa initieze o corespondenta privind recunoasterea reciproca a stagiilor de cotizare si calculul partii de pensii datorate de fiecare stat.
In Romania dv conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in februarie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 3 luni si stagiul minim de 13 ani si 6 luni.Aceasta pensie la limita de varsta se poate calcula fara necesitatea recunoasterii reciproce a stagiului din Ungaria avand stagiul minim in Romania. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. Aveti dreptul la pensie anticipata partiala cu 5 ani inainte de data de mai sus daca aveti stagiu complet de cotizare de peste 33 ani si 6 luni pe care nu il puteti indeplini decat prin comunicarea la CNPAS a stagiului din Ungaria.
Institutia din Romania cu care cea din Ungaria corespondeaza este Casa Nationala de Pensii si alte Drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS) care are in organigrama Directia Comunicare si Relatii Internationale unde credem ca ar trebui sa va adresati si sa cereti sa va comunice daca motivul intarzierii este o lipsa de procedura sau pur si simplu birocratie.
CNPAS are site (http://www.cnpas.org/)pe care il puteti accesa .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1