Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Liliana la data: 11/02/2023 6:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Liliana la data: 11/02/2023 6:27am
Gen:F
Data nasterii:24.10.1963
Stagiul de cotizare:39 ani 4 luni si 20 zile
Alte date:Tot stagiu conditii normale de lucru
Intrebare:Acest Stagiu de cotizare este pe data de 29.11.2023. imediat dupa aceea voi depune dosarul pt. pensie anticipata partial. Legea actuala spune ca pentru aceasta pensie se poate transforma in pensie la limita de varsta daca sunt peste opt ani peste stagiu de 33 ani si 4 luni. In legea noua cei opt ani devin cinci ? Adica dupa 01.09.2024 aceasta pensie se poate transforma in pensie la limita de varsta si se ridica si penalitatea ? (eu voi avea peste 6 ani peste stagiu de 33 ani si 4 luni) la data depunerii dosarului). Sau sunt 5 ani peste 35 ani stagiu ?
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/02/2023 12:06pm
Logica dv este gresita.
Actuala lege a pensiilor prevede ca daca obtineti pensie anticipata partiala, diminuata, aceasta nu se mai poate transforma in pensie anticipata, nediminuata, daca lucrati in continuare cu pensia suspendata si realizati depasirea stagiului complet de cotizare cu 8 ani.
Pensia anticipata partiala nu se poate transforma decat in pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare (in cazul dv 62 ani si 6 luni)
Proiectul noii legi a pensiilor prevede ca daca cereti acum pensie anticipata partiala conform actualei legi la intrarea in vigoare a noii legi pensia anticipata partiala diminuata se va transforma in pensie anticipata, diminuata, pastranduse diminuarea, chiar daca aveti stagiul complet de cotizare depasit cu 5 ani. Aceasta se va transforma in pensie pentru limita de varsta tot la varsta standard de pensionare (in cazul dv 62 ani si 6 luni)
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: Andreea la data: 11/10/2023 6:04am
O mare nedreptate!!!Sotul meu s-a pensionat in decembrie 2021 avand 60 ani si 4 luni, vechime 41 ani si 1 luna.Dupa noua lege ar fi putut iesi nepenalizat dar dupa legea inca in vigoare are penalizare de 11.2% pt 56 de luni.Asta va duce o multime de pensionari in prag de infarct.O alta nedreptate este faptul ca penalizarea nu scade proportional cu timpul ramas pana la limita de varsta...hotie pe fata...mai rau ca la banci. Asa cum nici stagiul militar care era obligatoriu nu se ia in calcul la pensia anticipata...alta nedreptate...Traim in Romania!!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1