Subiect "Calcul punctaj" Deschis de Alexandru Dodea la data: 11/07/2023 5:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul punctaj
Scris de: Alexandru Dodea la data: 11/07/2023 5:09am
Gen:M
Data nasterii:19 martie 1955
Stagiul de cotizare:44 ani 6 luni si 0 zile
Alte date: Calcul punctaj
Intrebare:Am in prezent urmatoarele date in decizia de pensionare.
Stagiu total de cotizare realizat 44 ani 6 luni si 0 zile din care
- 38 ani 3 luni si 13 zile in conditii normale
- 6 ani 2 luni si 17 zile in perioade asimilate
Numar total de puncte 85.16070 din care
- 81.48545 in conditii normale
- 3.69225 pensie suplimentara
Va rog frumos sa imi spuneti ce punctaj voi avea conform noii legi .Eu am calculat 48,75 (adica mult mai putin ca in cazul actualei legi . Multumesc frumos
Re: Calcul punctaj
Scris de: GicaH la data: 11/07/2023 2:07pm
Alexandru Dodea :
Gen:M
Data nasterii:19 martie 1955
Stagiul de cotizare:44 ani 6 luni si 0 zile
Alte date: Calcul punctaj
Intrebare:Am in prezent urmatoarele date in decizia de pensionare.
Stagiu total de cotizare realizat 44 ani 6 luni si 0 zile din care
- 38 ani 3 luni si 13 zile in conditii normale
- 6 ani 2 luni si 17 zile in perioade asimilate
Numar total de puncte 85.16070 din care
- 81.48545 in conditii normale
- 3.69225 pensie suplimentara
Va rog frumos sa imi spuneti ce punctaj voi avea conform noii legi .Eu am calculat 48,75 (adica mult mai putin ca in cazul actualei legi . Multumesc frumos


Se pare ca nu ați reusit să cititi proiectul legii, dar ați facut calcul, cu toate ca dupa stagiul asimilat se pare ca ați facit studii superioare la zi, calculul este gresit.
Punctajul total al persoanelor deja pensionate la data intrarii in vigoare a legii ramana cu punctajul calculat. Indicele de corecție nu se mai aplica(acesta avand efect in prezent doar la punctajul mediu vare nu va mai exista) , se introduce o noua formula de calcul a pensiilor prin care daca iti introduci datele si nu ai ani lucrati peste cei 25 ani, ramai cu punctajul total avut, care inmultit cu VPR=81afli cuantumul pensiei. Daca ai mai mult de 25 ani vechime, adaugi punctajele suplimentare de 0.5 puncte/an pentru pentru fiecare an intre 25-30 ani, de 0.75 puncte/an pentru 30-35 ani si 1 punct/an peste 35 ani. Problema este ca nu este nimeni sigur de punerea in practica, impingand intrare in vigoare dupa alegeri, ceea ce duce la suspectarea procedarii ca in cazul legii 127/2019.
Deci formula de calcul este:
P=VPR*(Ntp+0.5*X+0.75*Y+1*Z),
unde: P-cuantumul pensiei, Np-numar total puncte, X-numar ani vechime intre 25÷30 ani, Y-numar ani vechime intre 30÷35 ani, Z-numar ani vechime in munca peste 35 ani.
Acum iti poti calcula singur, tinand cont ca anii de stagiu suplimentar pentru grupe de muncă sau conditii de munca sunt necontributivi, iar acestia nu intra in calculul punctelor bonus de stabilitate.
Re: Calcul punctaj
Scris de: Alexandru Dodea la data: 11/07/2023 3:49pm
Gen:m
Data nasterii:19.03.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Nu regasesc in textul proiectului noii legi faptul cei deja pensionati la data intrarii in vigoare raman cu punctajul deja calculat. In rest mai am de adaugat cate 0,25 pp pe an de facultate (5 ani la zi ) si armata (9 luni) Adica 1,5 puncte (6 ani).
Va multumesc frumos pentru raspuns . Exista intr-adevar o probleme cu aplicarea legii asa ati mentionat ...
Re: Calcul punctaj
Scris de: la pensie la data: 11/09/2023 9:41am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Trebuie completat cu :
- Perioadele facultatii si ale stagiului militar nu sunt stagii de cotizare contributive si ele nu intra in calculul punctajului suplimentar pentru stabilitate.
- Conform prevederilor noii legi a pensiilor se va face o recalculare a punctajului pensiei in perioada inainte de aprilie 2001 luandu-se in calcul veniturile totale castigate inainte de aprilie 2001 daca pensionarii prezinta adeverinte justificative conform modelului anexat la Ordinului Muncii si Protectiei Sociale nr 487/2021.
In proiectul legii noi a pensiilor nu exista formularea ca se mentine punctajul deja calculat dar se subantelege aceasta la art 144 din proiectul noii legi a pensiilor
Recalcularea cu calculul veniturile totale castigate inainte de aprilie 2001 este prevazuta la art 154 din proiectul noii legi a pensiilor
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1