Subiect "Noua lege - un bluff" Deschis de Constanta la data: 11/07/2023 9:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Noua lege - un bluff
Scris de: Constanta la data: 11/07/2023 9:18am
Revin pe acest site pentru păreri personale despre mult trâmbițata "NOUĂ LEGE A PENSIILOR", ce a ținut ani de zile publicul pensionar cu ochii zgâiți la micile ecrane.
Televiziunile au făcut rating, politicienii și-au atins scopurile mai mult sau mai puțin, iar pensionarii au rămas cu ochii în soare.


Principial, formula de calcul a noii legi este bună.

Dar, conditionalitațile puse în proiectul de lege pentru a beneficia de anumite bonusuri sunt greu de îndeplinit de majoritatea pensionarilor.

Așadar, mare atenție la CONDIȚIILE IMPUSE pentru a putea avea parte de bonusuri. Una dintre condiții fiind cea de a nu fi beneficiat de altă pensie. Exemplu: cineva a ieșit la pensie pentru limită de vârstă cu un stagiu complet de 25 de ani, iar ulterior ieșirii la pensie a mai profesat 10 ani, pentru cei zece ani în care a primit pensie dar a și cotizat la pensie, nu primește bonusul.




De asemenea, o tăcere absolută asupra pensiilor de invaliditate. Nu se mai regăsesc ca perioade asimilate.

Iar acea scădere a vârstei de pensionare de doi ani pentru "zone poluate" ce era valabilă până în 2030, a dispărut din prevederile legii.


Totodată, viitorul majorărilor pensiilor este sumbru. Tot ca urmare a condițiilor prevăzute de lege.


AȘADAR, MARE ATENȚIE!
Re: Noua lege - un bluff
Scris de: petre la data: 11/07/2023 11:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Subiecte foarte interesante de dezbatut si ingrijoratore in acelasi timp ! Am 2 exemple:1 Barbat, iesit la pensie anticipata nediminuata , nu a predat decizia angajatorului , a lucrat mai departe inca 5 luni, nu a luat niciun fel de pensie decit cind a predat decizia de pensionare. ce se intimpla cu el ,vis a vis de bonusurile de stabilitate ? 2 Barbat ,iesit la pensie limita de virsta , a incasat pensia si a lucrat mai departe inca 10 luni , incasind si pensia si salariul , ce se intimpla cu el vis a vis de bonusurile de stabilitate ? Multumesc !
Re: Noua lege - un bluff
Scris de: Constanta la data: 11/07/2023 1:30pm
petre :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Subiecte foarte interesante de dezbatut si ingrijoratore in acelasi timp ! Am 2 exemple:1 Barbat, iesit la pensie anticipata nediminuata , nu a predat decizia angajatorului , a lucrat mai departe inca 5 luni, nu a luat niciun fel de pensie decit cind a predat decizia de pensionare. ce se intimpla cu el ,vis a vis de bonusurile de stabilitate ? 2 Barbat ,iesit la pensie limita de virsta , a incasat pensia si a lucrat mai departe inca 10 luni , incasind si pensia si salariul , ce se intimpla cu el vis a vis de bonusurile de stabilitate ? Multumesc !


Art. 85 - (1) Numărul total de puncte realizat de asigurat se obține din însumarea punctajelor
anuale ale acestuia și a numărului de puncte de stabilitate.
(2) Punctajul anual al asiguratului se determină prin împărțirea la 12 a sumei punctajelor
lunare realizate într-un an calendaristic.
(3) Pentru stagiul de cotizare contributiv realizat peste 25 de ani contributivi se acordă un
număr de puncte de stabilitate astfel:
a) 0,50 puncte pentru fiecare an realizat peste 25 de ani;
b) 0,75 puncte pentru fiecare an realizat peste 30 de ani;
c) un punct pentru fiecare an realizat peste 35 ani.
(4) Stagiile de cotizare contributive prevăzute la alin.(3) sunt cele realizate în sistemul public
de pensii.
(5) Numărul de puncte de stabilitate prevăzut la alin. (3) se acordă proporțional și pentru
fracțiunile de an.
(6) Prevederile alin. (3) - (5) nu se aplică pentru perioadele în care se cumulează pensia din
sistemul public sau după caz, pensia de serviciu acordată în baza unor legi cu caracter
special, cu venituri asigurate conform legii.


Cazul 1 - Nu este afectat , dacă are dreptul, întrucât nu a cumulat venitul obținut din salariu cu pensia .

Cazul 2 - Este afectat.Nu beneficiază de bonus pentru cele zece luni, chiar dacă depășește stagiul complet de cotizare contributiv de 25 de ani,deoarece a cumulat veniturile din salarii cu pensia.

Atenție la stagiul de cotizare contributiv.
Re: Noua lege - un bluff
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 11/08/2023 7:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dna Constanta aveti perfecta dreptate ca s-ar putea ca acest nou proiect al legii pensiilor sa fie un mare bluff .
Si ma refer acum la pensia de invaliditate care nu apare ca si stagiu asimilat la Art.14 cum este bine stipulat in actuala Lg 263/2010 la Art.49,Aliniatul a !
Ar fi o mare nedreptate si o discriminare pt pensionarii de invaliditate . Deci eu pierd anii de pensie de boala, apoi pierd si reducerea pt lucrul in grupe superioare iar pe langa astea nu sunt lasat sa cumpar nici vechime !! Daca ramane asa legea ceea ce nu cred, ar trebui sa ne pregatim de niste procese prin instante si la ICCJ si CCR !
Re: Noua lege - un bluff
Scris de: Consranta la data: 11/08/2023 10:21am
Bănuiesc că în Noua lege pensia de invaliditate se va numi perioadă necontributivă.
Pentru noii pensionari de invaliditate se va acorda stagiu potențial pentru gradul I 0,25 puncte , gradul II 0,15 puncte iar pentru gradul III 0,10 puncte, pentru fiecare lună din diferența stagiului complet de cotizare contributiv potrivit anexei 5 și stagiul complet de cotizare contributiv realizat. Care ca valoare reprezintă mai nimic. Au scăzut drastic aceste valori pentru stagiul potențial. Pe legea 19/2000 pentru gradul I se acorda stagiu potențial de 0,75.

Nu-mi este clar dacă la pensia pentru limită de vârstă, valoarea pensiei de invaliditate se mai ia în calcul.
Mai degrabă nu.

Ce vină au oamenii bolnavi?
Re: Noua lege - un bluff
Scris de: Constanta la data: 11/08/2023 10:28am
Cumpărarea de vechime este o prostie!
Nu se va ține cont ca făcând parte din stagiul complet de cotizare contributiv în cele mai multe situații.
Ar putea beneficia cât de cât cei care nu au stagiul minim de cotizare contributiv pentru pensie la limită de vârstă.

Dacă CCR-u' ține cu ursu', slabe speranțe.

Situația e proastă.In general! Se vede din modificările legislative.
Re: Noua lege - un bluff
Scris de: Ion la data: 11/09/2023 2:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am citit cu mare atenție legea.
Este corect sa se aplice principiul contribututvitati, să primești o pensie cu cât ai contribuit la sistemul de pensii dar este incorect că nu se aplica la toți.
Pe noi ne calculează pensia la 5 zecimale, iar la speciali sunt alte reguli adică discriminare.
Dacă se respecta principiul contribitivitatii pensia de invaliditate este necontributiva și pe cale de consecință conform noi legi nu primești puncte de pensie și stabilitate și nu se mai consideră vechime în muncă.
Așa cred asa se va proceda spun asta cu tristețe pentru că și eu am beneficiat de pensie de invaliditate și voi fi afectat.
Dar cea mai mare capcana în noua lege o reprezintă art 84 al 9 și alin. 11 unde se precizează că pensiile pot fi reduse.
In nici o lege a pensiilor nu a fost prevazut taierea pensiilor.
Re: Noua lege - un bluff
Scris de: Ion la data: 11/09/2023 2:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:cer scuze este vorba de proiectul noi legii a pensiilor, care probabil va suporta modificări atunci când va fi legiferata,sau poate nu ;rămâne să vedem.
Și eu cred că nu va fi pusă în practică, este o acțiune electorală si va avea soarta legii 127 care a fost promulgata în 2019 și prorogata- amânată anual.
Re: Noua lege - un bluff
Scris de: Constanta la data: 11/09/2023 10:08am
Părerea mea este că se va legifera noua lege, va intra în vigoare cu posibile recalculări în septembrie,mai mult spre noiembrie 2024. Sporurile despre care se spune în proiect că se vor recalcula de la data intrării în vigoare a legii,în termen de 6 luni de la intrarea în vigoare a legii se vor amâna, iar din 2025 ori vor scădea pensiile ori vor pune niște taxe ce vor depăși orice majorare. Printre majorări fiind și impozitarea progresivă, care va afecta și pensiile. Cu cât pensia este mai mare, cu atât va crește impozitul.


Trâmbițarea intrării în vigoare și mult așteptata recalculare este un PROIECT ELECTORAL! A mers în 2019 cu prezentările lui Dragnea, bun președinte de campanie electorală.Oamenii au votat la greu PSD! Da' după ce s-au câștigat alegerile... oamenii și-au văzut ceafa! Tot căutând măririle promise.

Și acum la fel. Chiar dacă vor majora ceva, după, urmează vremuri foarte grele.

Madam ministru de la pensii a făcut greșeala să anunțe că majorarea pensiilor reprezintă o creștere de 40% a bugetului de pensii. S-a scăpat!!!

Pey dacă acum bugetul pensiilor este de aproximativ 7% din PIB, cu majorarea anunțată bugetul pentru pensii ar ajunge la 10% din PIB!

ȘI ! DE UNDE BANI? IOC BANI!



Nu mai discut că sunt prevederi care stabilesc cuantumul pensiei care nu țin cont de contributivitate. Respectiv punctele bonus. O prosteală!


Urmărim cu interes discuțiile de la guvern. Râsu'- plânsu'!

Dom' prim vrea neapărat să ajungă la celălalt palat.
Re: Noua lege - un bluff
Scris de: la pensie la data: 11/09/2023 10:23am
Regretam ca nu putem comenta toate afirmatile facute de dv dar suntem de acord cu ele. Speram ca unele neclaritati sa fie clarificate prin normele de aplicare ale legii.
In plus fata de cele afirmate de dv adaugam ca o conluzie generala ca :
-Cei care au stabilit prevederile noii legi au avut alt mod de gandire privind inechitatile care trebuiau eliminate pentruca acestea nu corespund in totalitate de cele gandite de noi.
- Din prevedrile noii legi a pensiilor se contureaza o ideie principala aceea de prelungire a perioadei de activitte a salariatilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1