Subiect "Informatie" Deschis de MAUR GABRIEL la data: 11/08/2023 2:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Informatie
Scris de: MAUR GABRIEL la data: 11/08/2023 2:36am
Gen:M
Data nasterii:11.04.1966
Stagiul de cotizare:31 ani, 5luni
Alte date:Pensie limita de varsta din 2021 (handicap accentuat din nastere)
Intrebare:Buna ziua !

Va rog sa ma informati , de fapt lucrez in continuare ca pensionar cu limita de varsta din 2021 in conditii de handicap accentuat si daca se mai calculeaza adaugand punctajul suplimentar de 0.25 pentru handicap accentuat cu punctajul anual la recalculare anuala in continuare ?
- la legea noua ce vine in septembrie 2024 pt.recalculare se recunoaste punctajul suplimentar de stabilitate , daca am avut stagiu de cotizare pt.handicap accentuat de 23.3333 ani? Cand am intrat in pensie am avut stagiul de cotizare 28 ani si 8 luni.
Re: Informatie
Scris de: Constanta la data: 11/08/2023 4:12am
Din punctul meu de vedere nu cred că se acordă punctele de stabilitate în cazul acesta, deoarece s-a încasat pensie cumulat cu salariul.
Poate când va ieși Legea în forma finală cu Normele de aplicare ca să fie mai explicită situația recalculării...
Dar cu siguranță anual se poate solicita recalcularea pensiei la limită de vârstă deoarece se cotizează la pensii.
Re: Informatie
Scris de: la pensie la data: 11/10/2023 4:39am
La calculul punctajului suplimentar pentru stabilitate nu se ia in calcul perioada in care ati cumulat pensia cu salariu. La acest punctaj se ia in calcul stagiul de cotizare de 3 ani si 8 luni care depasea stagiul de 25 ani la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1