Subiect "pensie la limita devarsta si anticipata" Deschis de TOADER MARIANA la data: 11/10/2023 5:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita devarsta si anticipata
Scris de: TOADER MARIANA la data: 11/10/2023 5:52am
Gen:F
Data nasterii:12,12,1963
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:BUNA ZIUA.NU STIU CUM MA AFECTEAZA PARTICIPAREA LA PILONUL II.CU CAT SE VA DIMINUA PENSIA.MENTIONEZ CA AM COTIZAT DIN 2007.MULTUMESC.
Re: pensie la limita devarsta si anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/13/2023 6:45am
Contributia la pilonul II de pensie a inceput din decembrie 2008 si a fost intre 2 % si 5 % din contributia totala de pensie.
Programul de pe site-ul nostru face automat calculul pensiei in sistemul public de pensii celor care au contribuit obligatoriu la pilonul II de pensii daca se selecteaza in program aceasta contributie.
Vazand ca ati deschis mai multe programe de calcul puteti determina influenta contributiei la pilonul II de pensii prin doua moduri :
-Introducand datele complete in un program fara a selecta contributia la pilonul II de pensii si in al program introduceti aceleasi date cu selectarea contributiei la pilonul II de pensii si comparand rezultatele.
- Introducand datele complete in un program fara a selecta contributia la pilonul II de pensii notandu-va rezultatul, dupa care reveniti la acelasi program si selectati contributia la pilonul II de pensii notandu-va iarasi rezultatul dupa care comparati rezultatele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1