Subiect "puncte de stabilitate" Deschis de mihai la data: 11/11/2023 2:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
puncte de stabilitate
Scris de: mihai la data: 11/11/2023 2:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pensionat in 2020 la limita de virsta , ramas angajat pina azi in privat .Are dreptul la puncte de stabilitate , sau pentru asta renunta la job ? Cred ca ar fi abuziva excluderea de la primirea acestor puncte , mai ales ca in acesti ani a platit CAS .
Re: puncte de stabilitate
Scris de: GicaH la data: 11/11/2023 11:46am
mihai :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pensionat in 2020 la limita de virsta , ramas angajat pina azi in privat .Are dreptul la puncte de stabilitate , sau pentru asta renunta la job ? Cred ca ar fi abuziva excluderea de la primirea acestor puncte , mai ales ca in acesti ani a platit CAS .


Deocamndata asa scrie in proiectul de lege, ca pentru perioada lucrata dupa pensionare la limită de vârstă nu se primesc puncte de stabilitate ci doar pentru vechimea de peste 25 ani pana la pensionare.
Re: puncte de stabilitate
Scris de: mihai la data: 11/13/2023 7:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cum isi pot inchipui atunci , ca cei iesiti la pensie din mediul privat vor continua sa lucreze cotizind la CAS lunar 825 lei , iar la recalcularea pentru inca un an sa primeasca doar 21 lei / luna ?
Re: puncte de stabilitate
Scris de: la pensie la data: 11/14/2023 3:32am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Suntem de acord cu observatia dv insa cei care va raspund nu fac decat sa interpreteze prevederile stabilite prin lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1