Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Preotesescu Gabriel la data: 03/06/2024 2:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Preotesescu Gabriel la data: 03/06/2024 2:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:O persoana de sex feminin care a iesit la pensie in Noiembrie 2013 la varsta de 52 ani 2 luni beneficiind de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani datorita handicapului accentuat din copilarie si avand 31 ani si 7 luni stagiu de cotizare ,stagiu complet de cotizare cond. normale 21 ani si 6 luni(pt handicap s-a impartit cu 21,5) nr de puncte realizate 27,27134,indice corectie 1,06,punctaj mediu anual 1,34454, ce punctaj final va avea la recalculare? Eu unul nu am descoperit ,pt ca personal nu am gasit nimic specificat in norme pt cazurile de acest tip sau nu am fost suficient de pregatit pt a intelege.
Alta intrebare ,dupa intrarea la pensie a mai lucrat, avand in final 35 ani si 2 luni stagiu cotizare. Pt diferenta aceasta de peste 3 ani lucrati in conditii de handicap se acorda ceva ?
Va multumesc!
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/10/2024 2:00pm
Nu ati inteles pentruca noua lege a pensiilor modifica modul de calcul al valorii pensiilor.
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, 360/2023, prevazuta la data de 01 septembrie 2024, toate pensiile in plata vor fi recalculate prin mentinerea punctjelor anuale calculate la ultima decizie de pensionare, la care se adauga punctele de stabilitate, calculate conform prevederilor noii legi a pensiilor. Suma lor se inmulteste cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este de 81 lei.
Din aceasta cauza este preferabil ca la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor doamna sa aiba pensia recalculata cu perioada lucrata dupa iesirea la pensie cu pensie pentru limita de varsta.
Punctele de stabilitate care se adauga la punctajul realizat conform actualei de legi a pensiilor se calculeaza pentru stagiul lucrat inainte de iesirea la pensie cu pensie pentru limits de varsta adica stagiul de cotizare contributiv de 31 ani si 7 luni, pentru care primeste un punctaj de stabilitate de 3,6875 puncte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1