Subiect "Grupa II de munca" Deschis de POP MARIUS la data: 03/07/2024 2:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Grupa II de munca
Scris de: POP MARIUS la data: 03/07/2024 2:03am
Gen:M
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:In activitate la data prezentei
Alte date: 14 Ani 8 Luni 1 Zi Grupa II de munca
Intrebare:Avand in vedere faptul ca am lucrat in grupa aII-a de munca in perioada mentionata mai sus, cum e mai avantajos sa ies la pensie la limita de varsta dupa Legea 263 sau Legea 360? Multumesc!
Re: Grupa II de munca
Scris de: GicaH la data: 03/07/2024 5:09am
POP MARIUS :
Gen:M
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:In activitate la data prezentei
Alte date: 14 Ani 8 Luni 1 Zi Grupa II de munca
Intrebare:Avand in vedere faptul ca am lucrat in grupa aII-a de munca in perioada mentionata mai sus, cum e mai avantajos sa ies la pensie la limita de varsta dupa Legea 263 sau Legea 360? Multumesc!


Ar trebui sa completați datele cu luna nașterii si stagiul de cotizare efectiv, calculat de dumneavoastră, caci nu cred ca aveți doar 14 ani si 8 luni cotizați.
Re: Grupa II de munca
Scris de: POP MARIUS la data: 03/08/2024 5:07am
Gen:
Data nasterii:08.08.1961
Stagiul de cotizare:
Conditii normale 22 A 1 L 4 Z
Grupa II munca 14 A 8 L 1 Z
Total stagiu 36 A 9 L 5 Z
Armata 9 Luni
Facultate 3 Ani
Alte date: Reducere grupa II de munca 4 Ani 8 Luni (Legea 263)
Intrebare: Cum e mai avantajos din punct de vedere financiar ?
Re: Grupa II de munca
Scris de: la pensie la data: 03/10/2024 2:41pm
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare de 65 ani cu pana la 4 ani si 8 luni :
- in prezent conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010
- conform noii legi a pensiilor 360/2023 la intrarea in vigoare a acestei legi.
Nu avem datele necesare pentru a face o comparatie intre valorile pensiei in cele doua variante deoarece acest calcul este destul de complex iar noi nu facem asemenea calcule.
Apreciem totusi ca este preferabil sa cereti pensie pentru limita de varsta inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 deoarece :
- Daca pensia calculata conform actualei a pensiilor este mai mica ea va fi completata la recalcularea care se va face la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
- Daca pensia calculata conform actualei a pensiilor este mai mare decat cea care rezulta la recalcularea care se va face la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor se va pastra in plata cea convenabila..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1