Subiect "pensie anticipata partial➢pensie limita varsta" Deschis de Nicolae la data: 03/09/2024 2:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial➢pensie limita varsta
Scris de: Nicolae la data: 03/09/2024 2:33am
Gen:m.
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pensie antic. parț., din 2022, cu 35 ani contributiv (inclusiv 7 luni - șomaj) + 5 ani 2 luni perioadă asimilată (facultate la zi și serviciu militar).
Intrebare:Se va putea trece la pensie limită vârstă după 1.09.2024 ?
Re: pensie anticipata partial➢pensie limita varsta
Scris de: Maria Stanciu la data: 03/10/2024 7:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Depinde în ce perioadă ați avut șomajul
Răspunsul meu este bazat pe un răspuns scris de la casa de pensii
Șomajul în data de 1.04.2001 este necontributiv
Art 13
b) perioadele necontributive care au constituit vechime în muncă în baza legislației în vigoare până la data de 1 aprilie 2001 sau, după caz, stagiul de cotizare conform legislației ulterioare acestei date;
Deci în acest caz pensia dvs nu trece la limită de vârstă la 1.09.2024
Șomajul după 1.04.2001 este contributiv
Art 13
d) perioada ulterioară datei de 1 aprilie 2001, în care persoanele au fost asigurate, conform legii, în sistemul public de pensiI
Deci în acest caz treceți la limită de vârstă la 1.09.2024 vă încadrați la art 56 , stagiu complet contributiv + 5 ani stagiu de cotizare , trecerea se face conform art 144 punctul 7
Eu nu înțeleg logica de ce un șomaj ar fi contributiv și altul Nu . Poate Lapensie ne poate lamuri . Răspunsul de la casa de pensii este semnat de doamna Robu .Mulțumesc mult pentru toate informațiile pe care le-am primit pe Lapensie.com
Re: pensie anticipata partial➢pensie limita varsta
Scris de: nicolae la data: 03/11/2024 3:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Precizez perioada somajului: 27.07.2005-28.02.2006
Intrebare:
Re: pensie anticipata partial➢pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 03/11/2024 11:41am
In privinta intrebarii domnului Nicolae, dupa completare, raspunsul este clar, se poate trece la pensie pentru limita de varsta incepand cu data de 01 septembrie 2024 daca atunci are varsta minima de 60 ani deoarece se indeplinesc si conditiile de stagiu :
- Stagiu complet de cotizare contributiv de 35 ani, deoarece in perioada in care a beneficiat de indemnizatie de somaj, conform art 24 din legea somajului 76/2002, atat angajatorii cat si angajatii au platit contributie pentru fondul de somaj.
- Stagiu de cotizare de peste 5 ani care depaseste stagiul complet de cotizare contributiv constituit din stagiile de cotizare asimilate pentru perioada facultatii si stagiului militar.

In ceiace priveste perioada de somaj inainte de data intrarii in vigoare a legii 76/2002 conform calculelor noastre 09 februarie 2002 explicatia noastra este urmatoarea :
Inainte de anul 2002 drepturile persoanelor intrate in somaj au fost reglementate astfel :
- Prin Hotararea 758/1990 care nu a fost publicata in Monitorul Oficial
- Legea 1/1990 in care la art 13 se mentioneaza ca " Perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primeasca ajutorul de somajconstituie vechime in munca..." insa in acea perioada fondul de somaj nu a fost constituit din cotributia angajatilor sau angajatorilor.
Mai tarziu prin art 34 din legea 76/2002 sa asimilat aceasta vechime cu stagiu de cotizare asimilat iar in prezent se considera stagiu de cotizare necontributiv
Re: pensie anticipata partial➢pensie limita varsta
Scris de: Nicolae la data: 03/11/2024 12:37pm
la pensie :
In privinta intrebarii domnului Nicolae, dupa completare, raspunsul este clar, se poate trece la pensie pentru limita de varsta incepand cu data de 01 septembrie 2024 daca atunci are varsta minima de 60 ani deoarece se indeplinesc si conditiile de stagiu :
- Stagiu complet de cotizare contributiv de 35 ani, deoarece in perioada in care a beneficiat de indemnizatie de somaj, conform art 24 din legea somajului 76/2002, atat angajatorii cat si angajatii au platit contributie pentru fondul de somaj.
- Stagiu de cotizare de peste 5 ani care depaseste stagiul complet de cotizare contributiv constituit din stagiile de cotizare asimilate pentru perioada facultatii si stagiului militar.

In ceiace priveste perioada de somaj inainte de data intrarii in vigoare a legii 76/2002 conform calculelor noastre 09 februarie 2002 explicatia noastra este urmatoarea :
Inainte de anul 2002 drepturile persoanelor intrate in somaj au fost reglementate astfel :
- Prin Hotararea 758/1990 care nu a fost publicata in Monitorul Oficial
- Legea 1/1990 in care la art 13 se mentioneaza ca " Perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primeasca ajutorul de somajconstituie vechime in munca..." insa in acea perioada fondul de somaj nu a fost constituit din cotributia angajatilor sau angajatorilor.
Mai tarziu prin art 34 din legea 76/2002 sa asimilat aceasta vechime cu stagiu de cotizare asimilat iar in prezent se considera stagiu de cotizare necontributiv


Din 2022 sunt in pensie antic.parț. cu 35 ani stagiu cotizare, din care 7 luni șomaj, + 5 ani 2 luni perioadă asimilată (facultate la zi și serviciu militar), alte perioade nu mai sunt.
Având în vedere dispozițiile Legii 360/2023 art.6 al.(1) lit. e)În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, persoanele care beneficiază de drepturi băneşti lunare ce se asigură din bugetul asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile legii, denumite în continuare şomeri; ținând cont și de alte clauze din lege, solicit explicatie, dacă aceste 7 luni vor fi luate în considerație pentru a trece în aceste condiții de fapt la pensie limită vârstă ?
Re: pensie anticipata partial➢pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 03/12/2024 3:59am
In raspunsul anterior am spus,dar cu alte cuvinte, ca in perioada in care ati beneficiat dv de somaj conform legii 76/2002 au platit contributie de somaj atat angajatii cat si angajatorii si deci acea perioada se considera stagiu de cotizare contributiv si se cumuleaza pentru realizarea stagiului complet de cotizare contributiv
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1