Subiect "indice de corecție" Deschis de Cornelia Mardare la data: 03/09/2024 9:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice de corecție
Scris de: Cornelia Mardare la data: 03/09/2024 9:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:E adevărat că după noua lege la toți pensionarii în plată se va scădea din punctajul mediu anual indicele de corecție iar restul calculelor se va face cu ce rămâne din punctajul mediu anual?
Re: indice de corecție
Scris de: Stere D la data: 03/10/2024 7:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In noua lege a pensiilor 360/2023 nu se mai regaseste indicele de corectie , la Total puncte din decizie se adauga punctele de stabilitate ( puncte obtinute pentru ani lucrati peste 25 ani contributivi ) si totul se imparte la 81 ( faceti diferenta intre termeni , puct de pensie unde se gaseste si indicele de corectie , total puncte de pe decizie )
Re: indice de corecție
Scris de: Ion Ion la data: 03/10/2024 10:12am
Stere D :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:totul se înmulțește cu 81
In noua lege a pensiilor 360/2023 nu se mai regaseste indicele de corectie , la Total puncte din decizie se adauga punctele de stabilitate ( puncte obtinute pentru ani lucrati peste 25 ani contributivi ) si totul se imparte la 81 ( faceti diferenta intre termeni , puct de pensie unde se gaseste si indicele de corectie , total puncte de pe decizie )
Re: indice de corecție
Scris de: GicaH la data: 03/11/2024 3:28am
Stere D :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In noua lege a pensiilor 360/2023 nu se mai regaseste indicele de corectie , la Total puncte din decizie se adauga punctele de stabilitate ( puncte obtinute pentru ani lucrati peste 25 ani contributivi ) si totul se imparte la 81 ( faceti diferenta intre termeni , puct de pensie unde se gaseste si indicele de corectie , total puncte de pe decizie )


Cred ca ati vrut sa scrieți ca totalul se înmulțește cu valoarea VPRului care din septembrie 2024 este 81.
Re: indice de corecție
Scris de: la pensie la data: 03/11/2024 12:00pm
Explicatia domnului Stere este corecta cu completarea facuta de de domnul Gica
In concluzie Noua lege a pensiilor 360/2023 modifica modul de calcul al valorii pensiilor care echivaleaza cu eliminarea indicelui de corectie astfel :
- Se calculeaza punctajele lunare si anuale asemanator cu cele calculate conform legii actuale
- Se completeaza suma punctajelor anuale cu puncte de stabilitate calculate conform art 85 din noua lege a pensiilor 360/2023
- Valoarea pensiei se calculeaza inmultind suma punctelor anuale si a celor de stabilitate cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este 81 lei.
Valoarea punctului de referinta se calculeaza impartind valoarea punctului de pensie la 25 ani.
Re: indice de corecție
Scris de: Dorin la data: 03/12/2024 3:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Nu cred ca este corect ca indicele de corectie sa fie eliminat .El. a fost introdus pentru a echilibre anumite deficiente , de a aduce la un numitor comun diferite pensi.
Re: indice de corecție
Scris de: GicaH la data: 03/12/2024 6:34am
Dorin :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Nu cred ca este corect ca indicele de corectie sa fie eliminat .El. a fost introdus pentru a echilibre anumite deficiente , de a aduce la un numitor comun diferite pensi.


Dupa parerea mea, este chiar corect, deoarece acest indice de corecție a facut foarte mari inechitati. Presupun ca tineti partea celor pensionati dupa 1 ianuarie 2020, cu indice de corecție maxim, de 1.41.
Re: indice de corecție
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/12/2024 7:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pt dl. Dorin ,
Exact acest indice de corectie a provocat mari diferente intre pensionari cu acelasi numar de ani lucrati dar iesiti la pensie cu indice de corectie diferit , macar trebuiau sa lase indicele de corectie fix ca sa nu existe aceste mari diferente, pai eu si un coleg cu acelasi numar de ani de vechime cu acelasi numar de puncte 50 avem pensii mult diferite din cauza ca eu am indice 1,06 iar el 1,41 !!! E o mare nedreptate acel indice aplicat dupa cresterea ISR ului sau al altui factor de inflatie. Pai colegul a castigat aproape 0,70...0,80.. puncte in plus fara sa aiba mai multi ani lucrati decat mine si fara sa aiba salariile mai mari ca ale mele !! Daca era un ajutor trebuia sa fie fix pentru toata perioada !
Re: indice de corecție
Scris de: Nick la data: 03/13/2024 2:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Poate vreți să spuneți că ar fi trebuit introdus tuturor pensionarilor. Adică în momentul când a devenit 1,41 ar fi trebuit aplicat și celor cu indice zero și celor cu indice 1,06, etc. Atunci s-ar fi eliminat o serie de inechități, dar nu s-ar fi eliminat intre bărbați și femei. De aceea se recalculează cu VPR! De aceea este noua formulă de calcul a pensiilor. De aceea este noua lege 360.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1