Subiect "Nelămurire grupe" Deschis de Doru la data: 03/10/2024 8:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nelămurire grupe
Scris de: Doru la data: 03/10/2024 8:11am
Gen:m
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua.Pt cei care șanț la pensie .au lucrat in grupe de munca și aduc sau au adus adeverințele cu veniturile care nu s au luat în calcul conform legii 260 cum li se vor calcula diferențele.Cei 0.25 sau 0.50 puncte an sigur nu li se vor da pt diferențele de sporuri și atunci beneficiul grupei pt aceste sume dispare.Stiti cumva cum se va face calculul?Multumesc.
Re: Nelămurire grupe
Scris de: GicaH la data: 03/11/2024 3:25am
Doru :
Gen:m
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua.Pt cei care șanț la pensie .au lucrat in grupe de munca și aduc sau au adus adeverințele cu veniturile care nu s au luat în calcul conform legii 260 cum li se vor calcula diferențele.Cei 0.25 sau 0.50 puncte an sigur nu li se vor da pt diferențele de sporuri și atunci beneficiul grupei pt aceste sume dispare.Stiti cumva cum se va face calculul?Multumesc.


Gresiti, pentru perioada lucrata in grupe de munca, dovedita cu adeverințe dupa de 1 septembrie 2024, de se va da un supliment
de puncte de 0.25 sau 0.5, in
functie de grupa.
Daca prezentati adeverința inainte de 1 septembrie pentru grupe de munca se va aplica procentul de 25%, sau 50% functie de tipul grupei, pentru perioada lucrata in grupa respectivă.
Re: Nelămurire grupe
Scris de: Doru la data: 03/11/2024 5:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte Din ce am înțeles recalcularea pt sporuri prime etc se va face in termen de 6 luni după 1 septembrie 2024.Intrebarea era cu cât sau cum se va calcula suma suplimentara a primelor al 13 salariu etc.eu fiind deja pensionar și având 29 ani de grupa.
Re: Nelămurire grupe
Scris de: GicaH la data: 03/11/2024 7:57am
Doru :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte Din ce am înțeles recalcularea pt sporuri prime etc se va face in termen de 6 luni după 1 septembrie 2024.Intrebarea era cu cât sau cum se va calcula suma suplimentara a primelor al 13 salariu etc.eu fiind deja pensionar și având 29 ani de grupa.


Foarte simplu, in perioada respectiva pe fiecare lina se va reface calculul prin adaugarea sumelor aferente si luarea in
calcul a salariului brut, astfel obtinut, care se va raporta ca si înainte la salariul mediu brut pe economie din lunile respective, rezultand astfel un punctaj marit, daca exista cresteri sau un punctaj micsorat daca din adeverințe rezulta bruturi mai mici decat sumele luate in calcul initial, din carnetele de muncă.
Re: Nelămurire grupe
Scris de: Doru la data: 03/11/2024 8:15am
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Aveți dreptate ca de obicei dar problema mea este ca dacă recalcularea pt sporuri se face după 1 septembrie pe legea noua majorarea pt grupa va fi cu o.25 puncte nu cu 25% conform lui 260 și ce câștig din sporuri pierd din punctaj.Deci pe cei din grupe cu salarii mai mari nu ii ajuta adeverințele de sporuri.
Re: Nelămurire grupe
Scris de: la pensie la data: 03/12/2024 4:13am
In prevederile noii legi a pensiilor (art 139 si 155) se mentioneaza ca recalcularea la care va referiti se va face lund in calcul sumele dovedite prin adeverinte iar in aceste adeverinte nu se mentioneaza perioadele lucrate in grupele de munca.
In consecinta noi consideram ca la aceasta recalculare nu se vor aplica prevederile art 88 din aceasta lege privind modul de calcul al punctajului suplimentar aferent perioadelor lucrate in grupele de munca Din prevederile noii legi a pensiilor am inteles ca art 88 din aceasta lege se aplica numai celor care ies la pensie dupa intrarea in vigoare a acestei legi.
Re: Nelămurire grupe
Scris de: Doru la data: 03/12/2024 7:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Mulțumesc mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1