Subiect "pensie la CMI de 2 ore" Deschis de mihaela la data: 03/11/2024 3:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la CMI de 2 ore
Scris de: mihaela la data: 03/11/2024 3:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua va rog frumos sa-mi spuneti, ca nu stiu, nu ma pricep. Daca acum am contract de munca de 2 ore si am vreo 12 ani vechime din care vreo 10 cu 2 ore, mai muncesc 3 ani sa fac 15 ani cat cere legea, voi avea pensia minim garantata de 1281 lei, indiferent de valoarea pensiei din decizia de pensionare? mai am putin si pot sa ies la pensie, va multumesc
Re: pensie la CMI de 2 ore
Scris de: Nicu la data: 03/12/2024 7:42am
mihaela :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua va rog frumos sa-mi spuneti, ca nu stiu, nu ma pricep. Daca acum am contract de munca de 2 ore si am vreo 12 ani vechime din care vreo 10 cu 2 ore, mai muncesc 3 ani sa fac 15 ani cat cere legea, voi avea pensia minim garantata de 1281 lei, indiferent de valoarea pensiei din decizia de pensionare? mai am putin si pot sa ies la pensie, va multumesc


Totul este relativ din ce spuneti Dvs.
Stagiul minim de cotizare este de 15 ani in acord cu Legea263/2010.
In acord cu Legea 360/2023 , daca va intra in vigoare la 01.09.2024, stagiul minim de cotizare contributiv este tot de 15 ani. Cele doua legi au aceeasi marime ca timp, 15 ani, dar difera fundamental ca si termeni de stagiu.Acuma, calculul stagiului de cotizare difera functie de perioadele in care ati lucrat cu norma de timp redusa dupa cum se specifica pe site-ul CNPP :

"Dupa data de 01.04.2000, calculul stagiului de cotizare se face in mod diferit, in functie de modificarile aduse Codului Muncii, astfel:

- In perioada 01.04.2001- 01.03.2003, stagiul de cotizare se calculeaza corespunzator programului normal de lucru, indiferent de norma de lucru;

- In intervalul 01.03.2003-01.07.2005, stagiul de cotizare se calculeaza proportional, in functie de timpul lucrat din programul normal de lucru.

- Incepand cu 01.07.2005, perioada in care o persoana a desfasurat activitatea in baza unui contract de munca cu timp partial se considera stagiu de cotizare integral."

In rezumat. pe Legea263/2010 aveti nevoie de minim 15 ani stagiu de cotizare, pe Legea 360/2023 aveti nevoie de minim 15 ani de stagiu de cotizare contributiv pt pensia limita de virsta.
Veti avea pensia minim garantata la ce valoare va fi la momentul respectiv daca pensia calculata din contributivitate va fi mai mica decit aceasta, daca pensia calculata din contributivitate va fi mai mare o veti avea pe aceasta calculata.
Dvs. va cunoasteti situatia cel mai bine si puteti calcula citi ani aveti lucrati si citi mai aveti nevoie
Re: pensie la CMI de 2 ore
Scris de: la pensie la data: 03/12/2024 9:54am
Raspunsul domnului Nicu este foarte exact si concis.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1