Subiect "Intrebare" Deschis de PETRU la data: 03/11/2024 9:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: PETRU la data: 03/11/2024 9:56am
Gen:M
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Din fisa stagii lunare dupa 04.2001, scoasa online de la CNPP, daca impartim veniturile realizate la salariu mediu brut aferent fiecarei luni, nu prea ies nr.puncte realizat.Sunt mai mici. Am vrut sa va trimit extrasul dar nu reusesc sa il atasez pe site. Ce se poate face?
Re: Intrebare
Scris de: GicaH la data: 03/11/2024 11:56am
PETRU :
Gen:M
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Din fisa stagii lunare dupa 04.2001, scoasa online de la CNPP, daca impartim veniturile realizate la salariu mediu brut aferent fiecarei luni, nu prea ies nr.puncte realizat.Sunt mai mici. Am vrut sa va trimit extrasul dar nu reusesc sa il atasez pe site. Ce se poate face?


Eu cred ca ati gresit undeva. Eu am verificat si ies la fix.... Vedeți ca la stagiile lunare aveti trecute salariile si la capat de rand si salariile medii brute, care nu sunt egale pe fiecare lună.
Re: Intrebare
Scris de: Nicu la data: 03/11/2024 1:17pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Trebuie sa calculati tinind cont de faptul ca sinteti cotizant la pilonul II de pensii.Altfel, imi este greu sa cred ca ati gresit la impartiri.
Re: Intrebare
Scris de: Nicu la data: 03/11/2024 1:43pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

https://www.cnpp.ro/calculul-pensiei aici gasiti indicii de corectie
Re: Intrebare
Scris de: Ion la data: 03/12/2024 7:39am
Gen:
Data nasterii:1953 pensionat 2012
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In aceeași situație sunt și eu.
Am verificat pe site-ul Cnpp și am constatat aceeași situație, prin împărțirea dintre venit lunar și salariul mediu brut, valoarea punctajelor lunare pe 10 luni este mai mică ( cu apox. 40%)
Se mai poate cere recalcularea pensiei având în vedere ca decizia de pensionare a fost emisă în 2012?
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/12/2024 10:39am
Si noi avem dubii ca se poate intampla o asemenea eroare.
Noi nu facem asemenea verificari pentruca nu avem certitudinea faptului ca datele primite sunt interpretate corect.
Totusi puteti pune pe forum cateva exemple. Insa in acest caz dati si datele suplimentare necesare analizei adica : daca si cand ati iesit la pensie, tipul pensiei, daca ati avut stagii de cotizare lucrate in conditii speciale pentru care conform actualei legi a pensiilor se acorda reducerea stagiului complet de cotizare
Puteti utiliza programul de pe site-ul nostru pentru comparatie.
Daca totusi se constata erori in calculul valorii pensiei se poate cere recalcularea.
Re: Intrebare
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/12/2024 10:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Exact ieri am calculat si eu pt o perioadade 12 ani si aveam aceleasi minusuri iar apoi m-a luminat un coleg , pt anumiti ani au fost limitate salariile care se luau in calcul, este tabelul si aici pe site ul dvs. Degeaba aveam noi salarii mari daca depaseam acea limita nu si se lua in calcul , apoi am verificat cu salariul limitat si este exact cum au calculat ei !
Re: Intrebare
Scris de: Ion la data: 03/12/2024 12:36pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:concret:
Exemplu concret pentru o lună:
luna aprilie 2001
Total venituri =19135734lei
sal.mediu brut=4321748lei
Puncte acordate=2,87984
Corect ar fi =4,42778.
Mulțumesc!
Și așa mai departe
Re: Intrebare
Scris de: Ion la data: 03/12/2024 1:37pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: completare
Am ieșit la pensie după legea 360/2010 in anul 2012.
Re: Intrebare
Scris de: Ion la data: 03/12/2024 1:38pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:scuze 263/2010
Re: Intrebare
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/12/2024 2:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Dl Ion v-am explicat mai jos , din anul 2001 pana in anul 2017 au fost perioade cand salariile luate in considerare au fost limitate , in luna aprilie 2001 salariul limitat a fost
12.445.959 : 4321748 salariu mediu brut = 2,87985 ! Degeaba ati avut dvs 19 milioane venit pt ca vi s-a calculat doar cel limitat, asa e pt toate perioadele cu salarii limitate .
Gasiti si aici pe site-ul dlor de LaPensie.com acest tabel in prima pagina !
Re: Intrebare
Scris de: Ion la data: 03/12/2024 2:46pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Atunci de ce se spune că pensia primită e funcție de contribututivitate ?
E o întrebare retorică.Oricum mulțumesc!
Exista o lege în această privință?
În legea 263/2010 după care mi s-a calculat pensia care este organică nu prevede acest lucru!
Re: Intrebare
Scris de: Ion la data: 03/12/2024 2:58pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Mulțumesc! Am găsit pe acest site(mulțumesc administratorilor) tabelul și explicațiile.Comentariile sunt de prisos.
Și aceasta este una din marile inechități-nedraptati.Dar nu mai contează!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1