Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de Alina la data: 03/13/2024 9:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: Alina la data: 03/13/2024 9:01am
Gen:feminin
Data nasterii:08.08.1966
Stagiul de cotizare:M-am angajat în februarie 1992.Am lucrat 7 ani și 8 luni in grupa 1 de munca.Am ieșit la pensie medicala grd 1 in aprilie 2022.Acum in martie 2024 comisia medicala mi-a dat grd.2 cu revizuire peste un an.Pentru aceasta decizie voi depune o contestație.
Alte date:Facultate de 5 la zi.
Intrebare:Când mă pot pensie la limita de vârstă? Există și varianta de a mă pensiona anticipat? Va mulțumesc frumos!
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Alina la data: 03/13/2024 9:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cum este modificata valoarea pensiei dacă se trece de la pensia medicala de grd.1 la cea de gard.2? Va mulțumesc frumos!
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/14/2024 3:41am
Am luat in calcul ca dupa stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca ati lucrat in conditii normale pana in aprilie 2022.
Conform noii legi a pensiilor 369/2023 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni adica in data de 08 iulie 2029.
Nu va puteti pensiona cu reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca sau pensie anticipata, diminuata, deoarece pentru acestea trebuie sa aveti realizat stagiul complet de decotizare contributiv (lucrat) de 34 ani si 9 luni.
Actuala lege a pensiilor 263/2010 care era in vigoare la data schimbarii gradului de invaliditate prevede ca in acest caz se mentine stagiul potential acordat anterior insa, desi nu este prevazut in art 62 din Normele de aplicare a actualei legi a pensiilor valoarea pensiei scade din cauza scaderii punctajului acordat pentru stagiul potential, pentru un grad inferior de invaliditate.
Pensia in plata se mentine pana cand prin indexare rezulta o valoare a pensiei mai mare decat cea in plata.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Alina la data: 03/14/2024 4:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Îmi cer scuze că insist,dar nu înțeleg de ce pe actuala decizie de pensie mi s-a scris vârstă de pensionare pentru limita de vârstă=59 ani și 5 luni și stagiul total de cotizare realizat=38 ani și 6 luni. Sa înțeleg că după noua lege nu mai este valabil,nu se mai ține cont de grupa de muncă? Va mulțumesc mult și îmi cer scuze că nu am înțeles eu cum este noua lege!
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/15/2024 3:48am
Explicatia neconcordantei intre datele mentionate de noi si cele din decizie este urmatoarea :
Decizia la care va referiti dv este emisa in aprilie 2022, conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010.
Conform actualei legi a pensiilor aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare de 62 ani si 11 luni cu 3 ani si 6 luni (adica la 59 ani si 5 luni) pentru stagiul de cotizare de 7 ani lucrat in grupa I de munca. Pentru aceasta reducere se cere sa aveti stagiul complet de cotizare de 34 ani si 9 luni realizat. Conform prevederilor actualei legi a pensiilor la stagiul de cotizare s-a luat in calcul perioada lucrata de 30 ani si 2 luni, stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii de cca 5 ani.
In raspunsul nostru v-am spus ca nu beneficiati de aceasta reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni, desi aceasta reducere se acorda conform noii legi a pensiilor, pentruca s-a modificat conditia de stagiu de cotizare si pentru aceasta se cere sa aveti stagiu complet de cotizare contributiv de 34 ani si 9 luni. Adica la acest stagiu se ia in calcul numai perioada lucrata de dv de 30 ani si 2 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1