Subiect "Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat" Deschis de Carmen la data: 03/16/2024 5:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
Scris de: Carmen la data: 03/16/2024 5:00pm
Gen:f
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:37 ani 8 luni
Alte date:
Intrebare:Pe legea 263/2010 calculul punctelor se efectua tinand cont de Salariu mediu brut comunicat lunar de Institutul national de statistica. Cu noua lege calculul punctelor se face pe baza castigului salarial mediu brut utilizat la fundamenntarea bugetului de asigurari sociale. Unde se pot gasi aceste date pentru a putea face calculele necesare? Eu am gasit doar pentru perioada incepand cu 1997.
Re: Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
Scris de: GicaH la data: 03/17/2024 4:40am
Carmen :
Gen:f
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:37 ani 8 luni
Alte date:
Intrebare:Pe legea 263/2010 calculul punctelor se efectua tinand cont de Salariu mediu brut comunicat lunar de Institutul national de statistica. Cu noua lege calculul punctelor se face pe baza castigului salarial mediu brut utilizat la fundamenntarea bugetului de asigurari sociale. Unde se pot gasi aceste date pentru a putea face calculele necesare? Eu am gasit doar pentru perioada incepand cu 1997.


Acest calcul se va face începând cu 1 septembrie 2024 pentru pensionarii si pensiile puse in plata dupa această data, cand va intra in vigoare noua lege a pensiilor 360/2023, nu si pentru perioadele anterioare.
Re: Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
Scris de: la pensie la data: 03/18/2024 5:13am
Regretam pentru faptul ca nu va putem ajuta in aceasta privinta.
Era obligatia celor care au conceput legea 360/2023 si a normelor de aplicare ale acesteea sa prezinte o anexa cu aceste salarii sau sa indice sursa unde se gasesc.
Noi ne-am facut o situatie proprie pe care am postat-o pe acest site.Gasiti aceasta situatie facang click pe "Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat" de pe pagina principala dar din pacate situatia noastra incepe cu anul 2001.
Suntem curiosi daca situatia noastra corespunde cu cea gasita de dv.
Re: Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
Scris de: GicaH la data: 03/18/2024 7:39am
la pensie :
Regretam pentru faptul ca nu va putem ajuta in aceasta privinta.
Era obligatia celor care au conceput legea 360/2023 si a normelor de aplicare ale acesteea sa prezinte o anexa cu aceste salarii sau sa indice sursa unde se gasesc.
Noi ne-am facut o situatie proprie pe care am postat-o pe acest site.Gasiti aceasta situatie facang click pe "Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat" de pe pagina principala dar din pacate situatia noastra incepe cu anul 2001.
Suntem curiosi daca situatia noastra corespunde cu cea gasita de dv.


Scuze ca intervin, dar acest calcul bazat pe salariul mediu brut pe economie utilizat la fundamearea bugetului, este valabil dupa punerea in vigoare a legii 360/2023, adica dupa 1 septembrie 2024. Gresesc sau am dreptate?
Re: Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/18/2024 7:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Pt. dna Carmen !
In primul rand mi se pare mult mai avantajos noul mod de calcul deoarece castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale este fix pe un an intreg iar salariile noastre pot creste cate putin sau mai mult in fiecare luna si asta e un beneficiu pt viitorii pensionari , pe legea actuala e invers salariu mediu brut crestea lunar iar noi pierdeam luna de luna la calcul sau 'stateam' pe loc ! In al doilea rand acel castig salarial mediu brut pt fundamentarea bugetului asigurarilor il aflam in decembrie sau ianuarie anul urmator cand se fac bugetele, BAS si BASS !
Re: Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
Scris de: luciana la data: 03/19/2024 3:31am
Daca eu ies la pensie in oct 2024 si lucrez din 1988, atunci cum mi se va calcula punctajul lunar cf. formulei din L360, daca "inainte"nu exista salariul mediu brut utilizat pt BASS?!...
Este clar ca va fi un punctaj realizat mai bun prin aplicarea formulei noi, dar cum faci calculul pentru perioada de pana la data cand a aparut noua sintagma pt salariul brut?!
Eu cred ca se va calcula tot cu datele preluate de la INS.
Re: Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
Scris de: la pensie la data: 03/19/2024 4:40am
Suntem foarte curiosi cum va fi solutionata situatia semnalata de doamna Luciana.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1