Subiect "cumulare pensie cu salariu" Deschis de Elena la data: 03/18/2024 4:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumulare pensie cu salariu
Scris de: Elena la data: 03/18/2024 4:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
va rog frumos sa imi spuneti daca conf noii legii a pensiilor mai este permis cumulul pensiei cu salariu in mediul privat;
in prezent sunt pensionar ptr.limit de varsta si continui activitatea in baza aceluiasi contract de munca;ce obtiuni am dupa 1 sept ptr.continuarea activitatii.
Multumesc frumos.
Re: cumulare pensie cu salariu
Scris de: nicolae la data: 03/19/2024 3:59am
Elena :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
va rog frumos sa imi spuneti daca conf noii legii a pensiilor mai este permis cumulul pensiei cu salariu in mediul privat;
in prezent sunt pensionar ptr.limit de varsta si continui activitatea in baza aceluiasi contract de munca;ce obtiuni am dupa 1 sept ptr.continuarea activitatii.
Multumesc frumos.


Tinand cont de art. 19 din NM de aplicare a L.360/2023, prevederile art. 46 alin. (2) din lege nu vi se aplică. Astfel, potrivit art. 105 din lege, in sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri dintr-o activitate pentru care se datorează contribuții de asigurări sociale, potrivit Codului fiscal, precum și persoanele care desfășoară activitate în calitate de prestator casnic, potrivit Legii nr. 111/2022, și care datorează contribuția de asigurări sociale, indiferent de nivelul acestora, cu excepția:
a) soțului supraviețuitor beneficiar al unei pensii de urmaș care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d), mai mari decât salariul minim brut pe țară garantat în plată;
b) pensionarului, beneficiar al unei pensii anticipate, care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d).
Re: cumulare pensie cu salariu
Scris de: la pensie la data: 03/19/2024 4:08am
Noua lege a pensiilor 360/2023 nu modifica, ci mentine dreptul pensionarilor cu pensie pentru limita de varsta de a cumula pensia cu salariu obtinut prin contract de munca.
Insa Codul Muncii prevede ca vechiul contract de munca inceteaza de drept la emiterea deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta si se intocmeste un alt contract de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1