Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Dan la data: 03/18/2024 9:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Dan la data: 03/18/2024 9:29am
Gen:m
Data nasterii:05.05.1964
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Daca ma pensionez anticipat partial cu 05.05.2024 pe 01.09.2024 pot solicita pensie pentru limita de varsta avand in vedere ca voi avea 60 ani si stagiu de cotizare 40 ani din care 38 ani stagiu contributiv ?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: nicolae la data: 03/19/2024 3:35am
Dan :
Gen:m
Data nasterii:05.05.1964
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Daca ma pensionez anticipat partial cu 05.05.2024 pe 01.09.2024 pot solicita pensie pentru limita de varsta avand in vedere ca voi avea 60 ani si stagiu de cotizare 40 ani din care 38 ani stagiu contributiv ?


Da, acest drept va este acordat de dispozitiile Art. 56 din L.360/2023 - Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Marius la data: 03/19/2024 4:21am
nicolae :

Da, acest drept va este acordat de dispozitiile Art. 56 din L.360/2023 - Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.

Trecerea aceasta se va realiza din oficiu? sau va trebui sa se faca cerere?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: nicolae la data: 03/19/2024 7:12am
Marius :
nicolae :

Da, acest drept va este acordat de dispozitiile Art. 56 din L.360/2023 - Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.

Trecerea aceasta se va realiza din oficiu? sau va trebui sa se faca cerere?


Conform Art.144 alin.(7) din L.360/2023, "La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, prevăzute de prezenta lege, pensia anticipată prevăzută la alin. (3) și (4) și art. 146 se transformă, din oficiu, în pensie pentru limită de vârstă și se recalculează prin eliminarea diminuării și, după caz, prin adăugarea perioadelor asimilate și a stagiilor de cotizare realizate și nevalorificate la stabilirea pensiei." Dar e recomandabil de facut solicitare la data indeplinirii conditiilor legale.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 03/19/2024 9:08am
Asa cum va recomanda si domnul Nicolae opinia noastra este ca sa interpretati prevederea din art 56 din legea 360/2023 "pot solicita pensie pentru limita de varsta" ca o conditie ca trebuie sa depuneti cerere pentru aceasta pensie.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: luciana la data: 03/20/2024 4:02am
Va trebui sa faceti cerere pentru a solicita trecerea la pensie pentru limita de varsta, deoarece dvs. cand veti primi decizia de pensionare anticipata, veti avea trecuta pe decizie data la care veti indeplini conditiile de pensionare cand veti atinge varsta standard conform anexei 5, data pana la care vi se mentine penalizarea.
Ori, in conditiile art 56 in baza caruia dvs doriti sa treceti la limita de varsta, vi se Reduce varsta standard, iar CNPP nu face aceasta trecere din oficiu (cand e statul atat de darnic, incat sa dea cetateanului fara sa ceara?)
Trecerea automata se va face la data inscrisa in decizie, nu mai devreme.
Eu asa interpretez aceasta situatie, in care se afla multi dintre romani...
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Marius la data: 03/20/2024 6:12am
luciana :

Eu asa interpretez aceasta situatie, in care se afla multi dintre romani...

Cam tot asa interpretez si eu. Sunt in situatia in care pot iesi acum anticipat partial cu penalizare (stagiu 41 ani/ 6 luni) pe legea 263, sau sa mai stau 5 luni si sa depun in sept/a.c. pt limita de varsta (am 62 ani si depasesc 35+5 ani).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1