Subiect "Contract de asigurare sociala - puncte de stabilitate?" Deschis de Marius la data: 03/20/2024 3:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contract de asigurare sociala - puncte de stabilitate?
Scris de: Marius la data: 03/20/2024 3:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Anii obtinuti in urma incheierii unui contract de asigurare sociala vor beneficia de puncte de stabilitate?
Speta in cauza: sotia este in acest moment in pensie anticipata partiala. Are in total 35 de ani cotributivi, din care ultimii 3 ani asigurati de acest contract cu casa de pensii. Contractul a fost facut in 2016 si incheiat in 2019. Adica la 01 ianuarie 2018 era in functiune . Dilema mea era daca acei ultimi ani beneficiaza de puncte de stabilitate, nu sunt ani cumparati din urma, plata s-a facut lunar ca si cand ar fi fost la serviciu.
Re: Contract de asigurare sociala - puncte de stabilitate?
Scris de: luciana la data: 03/20/2024 5:08am
Avand in vedere prevederile L360 din care am extras mai jos, eu interpretez ca raspuns in cazul doamnei, ca nu se primesc puncte de stabilitate pentru perioada in care a fost incheiat contract de asigurare cu Casa de pensii, deoarece sumele constituite in acest mod, reprezinta stagiu de cotizare (cf. art. 6), nu reprezinta stagiu de cotizare contributiv, cum este cerut pentru punctele de stabilitate.

"Art. 3
l) puncte de stabilitate - puncte suplimentare acordate persoanelor care au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru o perioadă mai mare de 25 de ani;
q) stagiu de cotizare - perioada de timp constituită din stagiul de cotizare contributiv, precum şi perioadele asimilate şi perioadele necontributive recunoscute ca stagii de cotizare, conform legii;

r) stagiu de cotizare contributiv - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum şi cea pentru care asiguraţii cu contract de asigurare socială au datorat şi plătit contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii;

Art. 6
(5) Perioada pentru care se încheie contractul de asigurare socială prevăzut la alin. (3) constituie stagiu de cotizare şi se valorifică pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă."
Re: Contract de asigurare sociala - puncte de stabilitate?
Scris de: Marius la data: 03/20/2024 5:25am
luciana :

Art. 6
(5) Perioada pentru care se încheie contractul de asigurare socială prevăzut la alin. (3) constituie stagiu de cotizare şi se valorifică pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă."

Va multumesc pentru raspuns,
Contractul fiind inceput inainte de ian/2018 si avand apoi continuitate neintrerupta, a fost valorificat, cazul acesta nu avea treaba cu limita de varsta.
Eram oarecum in dilema, deoarece s-a plătit contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii precum si la pilonul 2.
Re: Contract de asigurare sociala - puncte de stabilitate?
Scris de: luciana la data: 03/20/2024 5:40am
Eu v-am extras definitia, asa cum a fost formulata de catre legiuitor, din care reiese faptul ca perioada in care s-a platit contributia in baza unui contract de asigurare, reprezinta STAGIU DE COTIZARE. Ca sa va lamuriti cu privire la intrebarea pusa de dvs.
Nu m-am referit nicidecum la faptul ca se valorifica la limita de varsta.
Re: Contract de asigurare sociala - puncte de stabilitate?
Scris de: Marius la data: 03/20/2024 5:46am
luciana :
Eu v-am extras definitia, asa cum a fost formulata de catre legiuitor,

Da, am inteles, va multumesc, cu stima.
Re: Contract de asigurare sociala - puncte de stabilitate?
Scris de: luciana la data: 03/20/2024 6:14am
Cu drag!
Re: Contract de asigurare sociala - puncte de stabilitate?
Scris de: la pensie la data: 03/20/2024 9:47am
Stagiul de cotizare cumparat pe contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii pe periada viitoare se incadreaza in art.6 alin (2) din legea noua a pensiilor 360/2023.
Tot in noua lege a pensiilor art 39 alin. (3) se prevede : "In situatia persoanelor prevazute la art 6 alin.(2) si (3), asigurate pe baza contractului de asigurare sociala, stagiul de cotizare contributiv se constituie din insumarea perioadelor pentru care s-a datorat si platit, conform legii, contributia de asigurari sociale".
Conform acestei prevederi interpretam ca stagiu de cotizare cumparat pe contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii pe periada viitoare se considera stagiu de cotizare contributiv si pentru el se acorda puncte de stabilitate.
Re: Contract de asigurare sociala - puncte de stabilitate?
Scris de: luciana la data: 03/21/2024 3:31am
Recunosc ca, am interpretat gresit. Acum am inteles de ce ar trebui sa se acorde puncte de stabilitate si pentru cazul in care stagiul de cotizare este constituit prin contract de asigurare.
Multumim administratorilor acestui site ca ne ajuta sa ne lamurim.
Multa sanatate tuturor!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1