Subiect "Calcul punaj armata" Deschis de Radu la data: 03/20/2024 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul punaj armata
Scris de: Radu la data: 03/20/2024 5:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am urmatoarea nelamurire:M-am pensionat la limita de varsta in aprilie 2021.Nu am regasit in decizie calculul punctajului pentru armata.
Mentionez ca am efectuat armata in perioada 13.10.1978-14.03.1980.
Va rog sa-mi spuneti ce punctaj as avea pentru acest stagiu asimilat si unde ar trebui sa se regaseasca in decizie.Este posibil sa nu mi se fi calculat.

Multumesc anticipat!
Re: Calcul punaj armata
Scris de: luciana la data: 03/20/2024 6:12am
Cautati in decizia de pensionare, ca trebuie sa fie trecut punctajul realizat pentru perioada asimilata sau perioada necontributiva [(asa sunt aceste perioade definite la art 49. alin(1)].
Am doi fosti colegi de birou, care au avut aceeasi dilema si am gasit raspunsul in decizia d-lor.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Radu la data: 03/20/2024 6:58am
luciana :
Cautati in decizia de pensionare, ca trebuie sa fie trecut punctajul realizat pentru perioada asimilata sau perioada necontributiva [(asa sunt aceste perioade definite la art 49. alin(1)].
Am doi fosti colegi de birou, care au avut aceeasi dilema si am gasit raspunsul in decizia d-lor.


M-am uitat in decizie, si am stagiu asimilat doar la vechimea totala (1 an 5 luni si 10 zile), nu este calculat si punctaj perioada similata.
In schimb, am punctaj aferent stagiului suplimentar de 0.00039.Sa fie acesta puntajul pentru armata?
In decizia mea, am punctaj aferent perioadei contributive, punctaj pensie suplimentara si cel aferent stagiului suplimentar, care nu stiu ce reprezinta.Am mai lucrat dupa pensionare, inca 1 an.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Stere D la data: 03/20/2024 7:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:, la determinarea punctajului lunar se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, ori salariul de bază minim brut pe ţară din perioadele respective.
Pe desfasurator aveti punctalul pe anul respectiv care este aproximativ 0,6 ( ptr anul 1978 avem pc=1200/2011 )
Re: Calcul punaj armata
Scris de: GicaH la data: 03/20/2024 8:13am
Radu :
luciana :
Cautati in decizia de pensionare, ca trebuie sa fie trecut punctajul realizat pentru perioada asimilata sau perioada necontributiva [(asa sunt aceste perioade definite la art 49. alin(1)].
Am doi fosti colegi de birou, care au avut aceeasi dilema si am gasit raspunsul in decizia d-lor.


Dacă vreți să vedeți punctajul pe perioada stagiului militar cereti la CJP toate actele care au stat la baza calculului pensiei. Există un formular laei. Dar nu veți vedea punctaj separat pentru armata ci punctajul lunar și anual în perioada respectiva.

M-am uitat in decizie, si am stagiu asimilat doar la vechimea totala (1 an 5 luni si 10 zile), nu este calculat si punctaj perioada similata.
In schimb, am punctaj aferent stagiului suplimentar de 0.00039.Sa fie acesta puntajul pentru armata?
In decizia mea, am punctaj aferent perioadei contributive, punctaj pensie suplimentara si cel aferent stagiului suplimentar, care nu stiu ce reprezinta.Am mai lucrat dupa pensionare, inca 1 an.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Carp Mircea la data: 03/20/2024 8:15am
Daca dotiti sa va convigeti ca totul este in regula, procedati in felul urmator:Descarcati cererea(cerere eliberare buletin calcul), de aici:

http://www.cjpgalati.ro/pdf/bul_calc.pdf
-O completati cu toate datele cerute de ea.O pozati cu telefonul si de pe telefon o trimiteti pe adresa de e-mail a casei locale.
Veti primi toate datele lamuritoare in care va veti convinge ca in acea perioada aveti punctaj mediu anual.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Radu la data: 03/20/2024 8:19am
Stere D :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:, la determinarea punctajului lunar se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, ori salariul de bază minim brut pe ţară din perioadele respective.
Pe desfasurator aveti punctalul pe anul respectiv care este aproximativ 0,6 ( ptr anul 1978 avem pc=1200/2011 )


Imi cer scuze, dar pe desfasurator am doar sumele contributive pe luni/ani, iar pentru perioada armatei este trecut "zero".
Nici un alt detaliu legat de calcule, salariile medii sau punctaje. Acestea sunt doar totalizate, insa lipseste punctajul aferent perioadei asimilate! Decizie data de CLPP sector 1!
Din punctul meu de vedere, nu s-a calculat punctajul pentru stagiul militar efectuat! Mai este cineva in asemenea situatie?
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Carp Mircea la data: 03/20/2024 8:37am
Sunteti in posesia punctajelor anuale pe intreaga d-voastra activitate ?
Puteti dovedi ca nu vi s-a acordat punctaje anuale pentru acea perioada ?
Puteti dovedi ca in perioada 13.10.1978-14.03.1980 nu aveti punctaje anuale/lunare ?
Eu personal, nu cred cele sustinute de d-voastra.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Radu la data: 03/20/2024 8:58am
Carp Mircea :
Sunteti in posesia punctajelor anuale pe intreaga d-voastra activitate ?
Puteti dovedi ca nu vi s-a acordat punctaje anuale pentru acea perioada ?
Puteti dovedi ca in perioada 13.10.1978-14.03.1980 nu aveti punctaje anuale/lunare ?
Eu personal, nu cred cele sustinute de d-voastra.


Aveti dreptate! Neavand punctajele anuale, nu pot dovedi nimic.
Este posibil sa fie calculate, dar sa nu fie mentionate punctajele separat, ca perioade asimilate.
Nu stiu daca au obligatia sa le evidentieze separat in decizie, sa stie tot omul ce i s-a calculat la pensie!

Multumesc mult pentru raspunsurile dvs!
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Carp Mircea la data: 03/20/2024 9:02am
Pentru lamurirea d-voastra cereti buletinul de calcul asa cum v-am precizat eu.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Radu la data: 03/20/2024 10:13am
Carp Mircea :
Pentru lamurirea d-voastra cereti buletinul de calcul asa cum v-am precizat eu.


La depunearea cererii de pensionare am solicitat si desfasuratorul, care are 11 pagini, si cuprinde doar veniturile la care s-a calculat pensia, iar la perioada de stagiu militar este "0". Dupa cum am spus, nimic altceva.
Am cont la CNPP si am solicitat lamuriri legate de punctajul pentru perioada de stagiu militar!Astept sa-mi raspunda!

Multumesc!
Re: Calcul punaj armata
Scris de: GicaH la data: 03/20/2024 11:12am
Radu :
Carp Mircea :
Pentru lamurirea d-voastra cereti buletinul de calcul asa cum v-am precizat eu.


La depunearea cererii de pensionare am solicitat si desfasuratorul, care are 11 pagini, si cuprinde doar veniturile la care s-a calculat pensia, iar la perioada de stagiu militar este "0". Dupa cum am spus, nimic altceva.
Am cont la CNPP si am solicitat lamuriri legate de punctajul pentru perioada de stagiu militar!Astept sa-mi raspunda!

Multumesc!


Eu cred ca nu vreți sa înțelegeți, punctajul pentru stagiul militar nu este evidentiat separat, dar puteti vedea in fisa cu punctaje anuale, dar este luat la total pe an, cu punctajul pentru mumca. Daca este luat in calcul se vede pe prima pagina ca
stagiu asimilat.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: la pensie la data: 03/21/2024 8:32am
Asa cum spune domnul Carp noi credem ca daca in desfasuratorul activitatii este mentionata perioada stagiului militar, fara sa fie mentionata suma aceasta perioada a fost luata in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Daca domnul Radu are cont la Casa de pensii ar trebui sa gaseasca daca i-a fost acordat punctaj pe perioada stagiului militar.
Daca nu primeste lamuriri nici la intrebarea adresata Casei de pensii mai este o cale prin deschiderea unui program pe acest site, in care sa introduca datele din desfasuratorul activitatii unde sunt mentionate sumele luate in calculul pensiei. Astfel va obtine punctajele anuale si punctajul total care pot fi comparate cu cele din decizie. Noi putem verifica corctitudinea datelor introduse si la interpretarea acestor punctaje.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: GicaH la data: 03/21/2024 10:12am
la pensie :
Asa cum spune domnul Carp noi credem ca daca in desfasuratorul activitatii este mentionata perioada stagiului militar, fara sa fie mentionata suma aceasta perioada a fost luata in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Daca domnul Radu are cont la Casa de pensii ar trebui sa gaseasca daca i-a fost acordat punctaj pe perioada stagiului militar.
Daca nu primeste lamuriri nici la intrebarea adresata Casei de pensii mai este o cale prin deschiderea unui program pe acest site, in care sa introduca datele din desfasuratorul activitatii unde sunt mentionate sumele luate in calculul pensiei. Astfel va obtine punctajele anuale si punctajul total care pot fi comparate cu cele din decizie. Noi putem verifica corctitudinea datelor introduse si la interpretarea acestor punctaje.


In cont online la CNPP nu se poate vedea perioada și punctajele de dinainte de
01.04.2001.
Scandările carnetelor de muncă au fost făcute fictiv în 2010, nu se află nimic nici chiar după pensionare în cont, doar stagii anuale, lunare cotizare si declarații angajatori dupa
01.04.2001. Spun asta deoarece atât eu cât și soția avem cont online din 2015.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/21/2024 12:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dle GicaH va contrazic , se pot vedea perioadele de dinainte de 2001 , eu am perioada 1986-2001 scanata si salvata in PDF si o pot descarca permanent de pe CNPP, este coloana cu salariile pe fiecare luna , coloana cu sporuri , grupa de munca , tip contract de munca, etc ! Intradevar la final nu este punctajul total calculat dar il pot calcula singur raportat la salariu mediu brut pe fiecare luna de aici de pe site-ul la LaPensie.com
Ma gandesc ca dvs si sotia nu ati avut scanate cartile de munca.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: GicaH la data: 03/22/2024 9:17am
Iftene Ovidiu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dle GicaH va contrazic , se pot vedea perioadele de dinainte de 2001 , eu am perioada 1986-2001 scanata si salvata in PDF si o pot descarca permanent de pe CNPP, este coloana cu salariile pe fiecare luna , coloana cu sporuri , grupa de munca , tip contract de munca, etc ! Intradevar la final nu este punctajul total calculat dar il pot calcula singur raportat la salariu mediu brut pe fiecare luna de aici de pe site-ul la LaPensie.com
Ma gandesc ca dvs si sotia nu ati avut scanate cartile de munca.


Bravo dumneavoastră, sunteți primul care spune acest lucru, eu sunt si pensionat limită de vârstă din 2019 si am cont din 2015 si nu găsesc in cont decât perioada de dupa 01.04.2001.
Re: Calcul punaj armata
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/22/2024 11:16am
GicaH :
Iftene Ovidiu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dle GicaH va contrazic , se pot vedea perioadele de dinainte de 2001 , eu am perioada 1986-2001 scanata si salvata in PDF si o pot descarca permanent de pe CNPP, este coloana cu salariile pe fiecare luna , coloana cu sporuri , grupa de munca , tip contract de munca, etc ! Intradevar la final nu este punctajul total calculat dar il pot calcula singur raportat la salariu mediu brut pe fiecare luna de aici de pe site-ul la LaPensie.com
Ma gandesc ca dvs si sotia nu ati avut scanate cartile de munca.


Bravo dumneavoastră, sunteți primul care spune acest lucru, eu sunt si pensionat limită de vârstă din 2019 si am cont din 2015 si nu găsesc in cont decât perioada de dupa 01.04.2001.

Atunci mai mult ca sigur nu aveti scanata cartea de munca !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1