Subiect "Pensie comunitara" Deschis de Traian Onac la data: 03/20/2024 3:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie comunitara
Scris de: Traian Onac la data: 03/20/2024 3:42pm
Gen:M
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună seara!Sunt pensionar in Romania cu 40 de ani vechime....am 6ani si 6 luni lucrați in strainatate.Îmi puteți spune cand si cum as putea beneficia si de ani lucrati in strainatate?
Re: Pensie comunitara
Scris de: Nicolae la data: 03/20/2024 5:53pm
Traian Onac :
Gen:M
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună seara!Sunt pensionar in Romania cu 40 de ani vechime....am 6ani si 6 luni lucrați in strainatate.Îmi puteți spune cand si cum as putea beneficia si de ani lucrati in strainatate?


Dacă această p-dă de 6,5 ani a fost lucrată într-un stat membru UE sau un stat terț cu care RO are acord de securitate socială, și potrivit legislației acelui stat ați atins vârsta de pensionare și perioadele cumulate (40+6,5) reprezintă stagiu de cotizare necesar ieșirii la pensie, la CJP de domiciliu depunețti formularele respective, anexând documentele doveditoare privind acest stagiu de muncă în acel stat...
Re: Pensie comunitara
Scris de: la pensie la data: 03/21/2024 10:00am
Raspunsul domnului Nicolae este corect.
Re: Pensie comunitara
Scris de: Traian Onac la data: 03/22/2024 4:23pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Chiar daca eu am 65 ani si 6 luni si in Spania se iasa la penisie la 67? Conteaza vechimea acumulată in ambrle țari?
Re: Pensie comunitara
Scris de: la pensie la data: 03/24/2024 1:37pm
Cei care au lucrat in doua state componente ale Uniunii Europene primesc o pensie formata din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari, recunoscand daca este necesar, staguiul lucrat in cealalalta tara.
La calculul componentei din Romania nu a fost necesar sa se recunoasca stagiu de cotizare lucrat in Spania.
Componenta din Spania va fi acordata la varsta prevazuta in legislatia din acea tara si daca va necesar va fi recunoscut stagiul de cotizare lucrat in Romania.
Dosarul pentru componenta din Spania poate fi depus la Casa Teritoriala de Pensii de care apartine domiciliul dv din Romania, daca aveti domiciliul in Romania, atunci cand se indeplinesc conditiile de pensie conform legislatiei spaniole de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1